Plany ESA na 2023 rok

0

Jakie są plany ESA w 2023 roku?

Rozbudowa systemu Copernicus, misje astronomiczne, start misji JUICE oraz początek szkolenia astronautów – to tylko część planów ESA na 2023 rok.

ESA to organizacja umożliwiająca wspólne rozwijanie technologii kosmicznych i aplikacji satelitarnych dla zastosowań naziemnych. ESA od 1974 roku realizuje także szereg misji kosmicznych poza bezpośrednim otoczeniem naszej planety. W tej chwili w skład agencji wchodzą dwadzieścia dwa państwa członkowskie. Polska jest dwudziestym pełnoprawnym członkiem od 19 listopada 2012 roku. Po naszym kraju do ESA dołączyły jeszcze Węgry i Estonia. Blisko współpracują z ESA Kanada, Litwa, Łotwa i Słowenia – te trzy ostatnie państwa w najbliższych latach dołączą do Agencji.

Plany na 2023 rok

Poniższe nagranie prezentuje podstawowe plany ESA na 2023 rok. W planach m.in. start misji JUICE, lot Duńczyka na ISS, początek szkolenia astronautów, koniec służby rakiety Ariane 5 i testy pojazdu Space Rider. ESA współpracuje także z NASA w ramach programu Artemis – aktualnie trwają przygotowania do misji Artemis II, po udanej misji Artemis I.

Plany ESA na 2023 rok / Credits – European Space Agency, ESA

Pod koniec 2023 roku planowane jest “małe spotkanie” przedstawicieli państw członkowskich.

(ESA)

Comments are closed.