Koniec misji Artemis I

0

Udane zakończenie ważnej misji bezzałogowej.

Jedenastego grudnia 2022 zakończyła się pierwsza misja w ramach programu Artemis. U wybrzeży USA wodowała kapsuła Orion po misji Artemis I.

Artemis I: udana misja w pobliżu a także całkiem daleko od Księżyca!

Do startu misji Artemis I doszło 16 października 2022 o godzinie 07:47 CET z wyrzutni LC-39B. Start został opóźniony o około 43 minuty wskutek drobnego przecieku wodoru (naprawionego przez specjalny “Red Team”) oraz… problemów z przełącznikiem Ethernet przy stacji radarowej. Potężna rakieta SLS pracowała prawidłowo. Kapsuła MPCV Orion oraz stopień Interim Cryogenic Propulsion Stage (IPCS) znalazły się na prawidłowej orbicie wstępnej.

21 listopada pojazd dotarł w okolice Księżyca. Tego dnia o godzinie 12:57 CET Orion zbliżył na odległość zaledwie 130 km od powierzchni Srebrnego Globu. Następnie Orion wykonał manewr korekty orbity – dzięki niemu pojazd został wprowadzony na trajektorię ku orbicie typu “DRO” (distant retrograde orbit). Przez kolejne 4 dni trwał transfer do tej orbity. Dotarcie do tej orbity nastąpiło 25 listopada.

Animacja misji Artemis I / Credits – Phoenix7777, CC BY-SA 4.0
Animacja misji Artemis I / Credits – Phoenix7777, CC BY-SA 4.0

MPCV Orion podczas misji Artemis I pobił rekord odległości statku załogowego od Ziemi. Dotychczasowy rekord należał do misji Apollo 13 z 1970 roku. Tym razem MPCV Orion oddalił się od “Błękitnej Kropki” na dystans 432 210 km.

Pierwszego grudnia rozpoczęła się podróż powrotna w okolice Księżyca. Do Srebrnego Globu Orion dotarł 5 grudnia. Tego dnia, o godzinie 17:42 CET nastąpiło zbliżenie do powierzchni Księżyca na minimalną odległość 127 km. Minutę później, o godzinie 17:43 CET, MPCV Orion odpalił silnik i zmienił swoją trajektorię ku Ziemi. Ten manewr nastąpił po drugiej, niewidocznej z Ziemi, stronie Księżyca.

Ziemia z pokładu MPCV Orion na około godzinę i 5 minut przed wodowaniem / Credits – NASA TV

Koniec misji Artemis I

Jedenastego grudnia Orion znalazł się w pobliżu Ziemi. Tuż po godzinie 18:00 CET nastąpiła separacja kapsuły od modułu serwisowego (zbudowanego w Europie). O godzinie 18:20 CET nastąpiło pierwsze zetknięcie z atmosferą (tzw. entry interface). Przejście przez atmosferę przebiegło w trybie “skip-reentry”. W tym trybie kapsuła po wstępnym “zagłębieniu” się w atmosferę Ziemi nieco z niej wyskoczyła, by po raz drugi (już z mniejszą prędkością) po raz kolejny wejść w gęstsze warstwy atmosfery. Wodowanie u zachodniego wybrzeża USA nastąpiło o godzinie 18:40 CET. Kapsuła została szybko podjęta przez służby NASA oraz amerykańskiej marynarki.

Kiedy Artemis II?

W NASA trwają już przygotowania do pierwszej załogowej misji w pobliże Księżyca w ramach programu Artemis. Misja nosi oznaczenie Artemis II i będzie to pierwsze załogowe skorzystanie z kapsuły MPCV Orion oraz pierwsze załogowe wykorzystanie potężnej rakiety SLS. Z tego też powodu Artemis I miała duże znaczenie dla przyszłych misji załogowych.

Kiedy misja Artemis II? NASA uważa, że start powinien nastąpić w ciągu dwóch najbliższych lat. Pojawiają się jednak coraz częściej głosy krytyki związane z organizacją przygotowań do kolejnej misji i w szczególności ponownego wykorzystania sprzętu. Wydaje się dość prawdopodobne, że dopiero w 2025 roku rakieta SLS po raz kolejny zostanie wyprowadzona na wyrzutnię LC-39B w celu przeprowadzenia startu misji Artemis II.

Misja Artemis I jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA)

Comments are closed.