ESA ogłasza nową grupę astronautów, Polak wybrany

0

ESA wybiera astronautów! Polak w grupie rezerwistów!

Dwudziestego trzeciego listopada 2022 roku ESA ogłosiła grupę nowych astronautów. Wśród rezerwistów jest Polak!

Więcej o Sławoszu Uznańskim w naszym oddzielnym artykule.

Do listopada 2022 roku Europa miała siedmiu aktywnych astronautów. W 2021 i 2022 roku trwał nabór nowych astronautów ESA. Pierwszy etap naboru zamknięto 18 czerwca 2021 – nadesłano ponad 22 tysiące zgłoszeń – w tym wiele z Polski. Kolejna oficjalna informacja o postępach w selekcji została opublikowana na początku 2022 roku – wówczas także potwierdzono, że na Radzie Ministerialnej (22/23 listopada 2022) zostaną ogłoszeni astronauci ESA.

Przez cały czas ESA informowała, że poszukuje od 4 do 6 nowych aktywnych “zawodowych” astronautów, około 20 “rezerwistów” oraz przynajmniej jedną osobę z pewnym stopniem niepełnosprawności dla ustalenia możliwości uczestnictwa w misjach kosmicznych. Wyniki selekcji poznaliśmy 23 listopada 2022.

ESA ostatecznie wybrała pięciu zawodowych astronautów i jedenastu rezerwistów. W grupie “rezerwistów” jest Czech Aleš Svoboda. Ponadto, w grupie astronautów jest także “paraastronauta”, czyli osoba z niepełnosprawnością (jest nim Brytyjczyk John McFall, który utracił prawą nogę wskutek wypadku motocyklowego).

W grupie rezerwistów jest także Polak – Sławosz Uznański. Aktualnie Sławosz jest związany z CERN.

Sławosz Uznański / Credits – ESA

Zawodowi astronauci to:

  • Raphaël Liégeois z Belgii
  • Marco Sieber ze Szwajcarii
  • Rosemary Coogan z Wielkiej Brytanii
  • Pablo Álvarez Fernández z Hiszpanii
  • Sophie Adenot z Francji

Dużym zaskoczeniem jest brak zawodowego astronauty z Niemiec oraz (nieco mniejszym) z Włoch. Pozostałe państwa były dość “spodziewane”, z uwagi na długą historię udziału w programie załogowym ESA.

Ogłoszenie selekcji astronautów ESA 2022 / Credits – ESA

(ESA)

Comments are closed.