Pierwszy etap naboru do europejskiego korpusu astronautów zakończony

0

Zakończył się pierwszy etap naboru do nowej grupy europejskich astronautów.

Europa ma obecnie siedmiu aktywnych astronautów. Aktualnie trwa proces naboru kandydatów do nowej grupy astronautów z Europy. Pierwszy etap naboru zamknięto 18 czerwca 2021 – nadesłano ponad 22 tysiące zgłoszeń – w tym wiele z Polski.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zorganizowała ostatni duży nabór do swojego korpusu astronautów w 2009 roku. Wśród tych astronautów znajdują się m.in. Samantha Cristoforetti oraz Thomas Pesquet. Później, w 2015 roku do szeregu astronautów ESA dołączył Niemiec Matthias Maurer.

ESA poszukuje od 4 do 6 nowych aktywnych astronautów, około 20 “rezerwistów” oraz przynajmniej jedną osobę z pewnym stopniem niepełnosprawności dla ustalenia możliwości uczestnictwa w misjach kosmicznych. W trakcie wieloetapowego procesu ESA będzie wybierać najlepszych kandydatów do wypełniania zadań przeznaczonych dla astronautów.

Pierwszy etap selekcji zakończył się 18 czerwca 2021. W tym etapie każda zainteresowana osoba mogła przesłać swoją aplikację. Tym razem ESA otrzymała ponad 22 tysiące zgłoszeń, głównie z państw członkowskich agencji. Krótkie podsumowanie tego etapu zostało zaprezentowane w poniższym nagraniu.

Wyniki pierwszego etapu naboru do korpusu astronautów ESA / Credits – European Space Agency, ESA

Z Polski łącznie napłynęło 549 zgłoszeń, z czego 421 to mężczyźni a 128 to kobiety.

ESA przewiduje, że do kolejnej rundy selekcji zostanie wybranych około 1500 kandydatów.

Kariera astronauty z pewnością będzie wyjątkowo interesująca w najbliższych kilkunastu latach. Oprócz lotów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) astronauci z Europy mogą liczyć na loty przynajmniej w pobliże Księżyca oraz prawdopodobnie także i na powierzchnię Srebrnego Globu. Jest także możliwe, że Europejczycy odwiedzą chińską załogową stację orbitalną.

Jakie są szanse dla kandydatów z Polski? Częściowo z pewnością będzie to związane z “jakością” kandydatów – jeśli wśród Polek i Polaków znajdzie się wyjątkowa osoba o świetnych predyspozycjach do pełnienia zawodu – wówczas ESA z pewnością zdecyduje się zaprosić tę osobę do korpusu kandydatów. Niestety, z drugiej strony częściowo można się spodziewać selekcji kandydatów względem aktywności danego państwa w programie lotów załogowych (“Human Spaceflight”) ESA. W tym przypadku dominującymi państwami są Niemcy i Francja – co oznacza, że przynajmniej kilku kandydatów będzie pochodzić z tych państw.

Warto tu jednak zauważyć, że Europa (w tym i ESA) jest świadoma swojej niewystarczającej pozycji w sferze lotów załogowych. Nowy dyrektor generalny ESA przy okazji zakończenia pierwszego etapu naboru do korpusu astronautów poinformował, że będzie się pytać państw członkowskich tej Agencji co do ambicji w lotach załogowych. Z uwagi na rosnącą aktywność globalnie (m.in. Chiny czy Indie) można się spodziewać, że i państwa europejskie zwiększą swoje nakłady na program załogowy.

(ESA)

Comments are closed.