Zwycięzcy konkursu Direction: Space przestawili projekty naukowcom ESA i CERN

0

Koniec wyjazdu studyjnego do ESA i CERN w ramach konkursu Direction:Space.

Laureaci konkursu “Direction: Space” zakończyli wyjazd studyjny do najważniejszych ośrodków technologii kosmicznych w Europie.

Młodzi naukowcy i inżynierowie z Polski zaprezentowali i skonsultowali swoje projekty eksperymentów możliwych do realizacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z ekspertami z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Pomysłodawcą konkursu jest dr Sławosz Uznański, polski astronauta projektowy ESA.

Konkurs “Direction: Space” ma na celu wsparcie i promocję wśród studentów i doktorantów polskich uczelni interdyscyplinarnych projektów związanych z technologiami kosmicznymi i możliwych do zrealizowania na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jedną z nagród w konkursie był wyjazd studyjny, którego celem było nie tylko zapewnienie zwycięskim drużynom dostępu do światowej klasy ekspertów, ale także rozwijanie ich umiejętności projektowych w realiach przemysłu kosmicznego. Laureaci mieli możliwość odwiedzenia prestiżowych placówek naukowych i technologicznych, co pozwoliło im na nawiązanie kontaktów i zgłębienie wiedzy specjalistycznej niezbędnej w ich przyszłych karierach.

„Przy organizacji konkursu zależało nam na zaangażowaniu studentów i doktorantów, którzy nie mają jeszcze możliwości brania udziału w innych projektach umożliwiających dostęp do ISS. Jednocześnie było dla nas niezwykle ważne, aby poszerzyć zakres tych polskich przedsięwzięć badawczych, które mogą zyskiwać na współpracy z sektorem kosmicznym. Takie interdyscyplinarne projekty edukacyjne wspierają dynamiczny rozwój tej gałęzi polskiej gospodarki i budują fundamenty dla edukacji przyszłości”

Zuzanna Piasecka, prezes Fundacji Empiria i Wiedza

Podczas wyjazdu laureaci konkursu odwiedzili dwa centra ESA (Holandia i Niemcy), gdzie mieli okazję do rozmów z inżynierami pracującymi nad misjami na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) oraz przygotowywaną obecnie stację Lunar Gateway. Celem spotkań było nie tylko zaprezentowanie ich projektów, ale również zdobycie wiedzy o najnowszych technologiach i standardach obowiązujących w branży. Z kolei odwiedziny w CERN pozwoliły uczestnikom na wgląd w najnowsze eksperymenty w dziedzinie fizyki cząstek, które mają bezpośrednie zastosowania w technologiach kosmicznych.

Jak mówi Grzegorz Ambroszkiewicz, członek jury konkursu, na co dzień pracujący w ESA ESTEC, “Laureaci konkursu Direction: Space podczas wyjazdu, bez wątpienia zdobyli bardzo unikalne i cenne know-how, które będą mogli wykorzystać w rozwoju swoich projektów. Oprócz wartości merytorycznej, wizyta w sercu europejskiej technologii kosmicznej była dla nich bez wątpienia także niezwykle motywującą przygodą.” Jego słowa potwierdzają uczestniczki i uczestnicy wyjazdu, zainspirowani cennymi spotkaniami:

“Wyjazd ten był nie tylko przygodą życia dla nas wszystkich, ale również cennym czasem, który wykorzystaliśmy na rozwój naszych projektów. Nawiązaliśmy ważne kontakty w przemyśle kosmicznym rozmawiając z inżynierami z ESA oraz w świecie badań naukowych przebywając w ośrodku CERN. Rywalizacja między zwycięskimi zespołami przerodziła się we współpracę nad wspólną misją rozwoju człowieka w kosmosie. Mając opiekę specjalistów z ESTEC oraz Space Applications możemy realizować nasze pomysły w zgodzie z najwyższymi standardami przemysłu kosmicznego”

Paweł Rukat z zespołu GrowLight z Politechniki Warszawskiej

Zdobyte doświadczenia i kontakty wesprą rozwój projektów uczestników konkursu, ale i przyczynią się do strategicznego zaangażowania Polski w międzynarodowe przedsięwzięcia kosmiczne. Jest o tym przekonana dr Milena Ratajczak z Fundacji New Space, która zaznacza:

“Spotkania z ekspertami ESA i CERN potwierdzają dojrzałość koncepcji zwycięskich drużyn, zarówno od strony naukowej, jak i inżynieryjnej. Ci młodzi naukowcy bez wątpienia w najbliższych latach będą w stanie tworzyć silne synergie z polskim i europejskim sektorem kosmicznym. To znaczący argument za tym, aby tego typu inicjatywy zyskały swoje stałe miejsce w ramach opracowywanej właśnie Polskiej Strategii Kosmicznej “

dr Milena Ratajczak z Fundacji New Space

Finał wyjazdu studyjnego nie oznacza końca procesu realizacji projektów i zaangażowania organizatorów konkursu w pomoc młodym naukowcom. Wrócili oni do Polski z bogatym bagażem doświadczeń, który wykorzystają do dalszego rozwoju i wdrażania swoich innowacyjnych projektów w krajowym sektorze kosmicznym w tym przygotowując eksperymenty do potencjalnej realizacji na pokładzie ISS. Nad rozwojem projektów będą w dalszym ciągu czuwali mentorzy konkursu – eksperci sektora kosmicznego z całej Europy.

„Jestem dumny, że to właśnie oni stają się nowym pokoleniem, które będzie rozwijać polski sektor kosmiczny przez najbliższe dekady”

dr Sławosz Uznański, pomysłodawca konkursu.

Organizatorami konkursu “Direction: Space” są: Fundacji Empiria i Wiedza oraz Fundacja New Space. Konkurs został ogłoszony podczas obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, a laureaci konkursu zostali przedstawieni podczas Tygodnia Kosmicznego Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Konkurs organizowany jest w partnerstwie z inicjatywą Europejskiej Agencji Kosmicznej Direction Earth/Space, Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN i studiem Science Now. Patronatu honorowego konkursowi udzielili: Prezes Rady Ministrów, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Polska Agencja Kosmiczna.

Więcej o projekcie można przeczytać na stronie: http://www.direction.space

(D:S)

Comments are closed.