Drugi lot Andreasa Mogensena

0

Ważna decyzja ESA.

Europejska Agencja Kosmiczna wyznaczyła drugi lot dla Duńczyka Andreasa Mogensena. Tym razem będzie to wielomiesięczny lot na ISS.

Duńczyk Andreas Mogensen został wybrany do korpusu astronautów ESA w 2009 roku, podczas poprzedniego naboru. Mogensen wybrał się na orbitę tylko raz i przebywał przez 9 godzin i 20 minut w przestrzeni kosmicznej we wrześniu 2015 roku. Start na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) nastąpił za pomocą pojazdu Sojuz TMA-18M, zaś lądowanie za pomocą Sojuza TMA-16M.

Andreas Mogensen na pokładzie ISS / Credits – ESA

ESA poinformowała 24 marca, że Mogensen po raz drugi poleci na ISS we wrześniu 2023 roku. Duńczyk wejdzie w skład misji Crew-7 kapsuły Dragon 2. Tym razem pobyt Mogensena będzie trwać około 6 miesięcy.

Co ciekawe, planowano, że w tej misji weźmie udział także astronauta lub astronautka z Rosji. Oczywiście, w wyniku agresji wojsk rosyjskich na Ukrainę oraz nałożonych sankcji, w tej chwili wydaje się to być nieprawdopodobne.

Długoterminowy lot Duńczyka może oznaczać pewną zmianę podejścia ESA co do obecności europejskich astronautów na orbicie. Dotychczas dużą część finansowania “własnego” astronauty łożyło zainteresowane państwo – m.in. wielomiesięczny lot Tim Peake z Wielkiej Brytanii zbiegł się ze znacznym podniesieniem składki tego państwa do ESA. Tymczasem Dania łoży do ESA stosunkowo niewiele. Może to oznaczać, że ESA będzie także rozpatrywać wielomiesięczne misje z udziałem astronautów z mniejszych państw tej agencji. Może to być dobry sygnał dla Polski – państwa, którego składka do ESA jest niska.

(ESA)

Comments are closed.