Test wersji lotnej silnika SF1000

1

Udany test firmy SpaceForest.

Firma SpaceForest przeprowadziła udany wersji lotnej test silnika rakietowego SF1000.

Gdyńska firma SpaceForest pracuje nad rakietą suborbitalną o nazwie Perun. Silnik SF1000 jest ważnym elementem prac nad tą rakietą. Pierwszego kwietnia 2022 roku SpaceForest przeprowadził kolejny test silnika rakietowego SF1000. Tym razem był to test wersji lotnej tego silnika.

Test zakończył się sukcesem. Silnik pracował ponad 43 sekundy.

Test silnika SF1000 firmy SpaceForest / Credits – SpaceForest

Projekt SIR

Pod koniec 2017 roku firma SpaceForest poinformowała o przyznaniu funduszy z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) na budowę rakiety suborbitalnej o nazwie Suborbital Inexpensive Rocket (SIR). Projekt budowy rakiety ruszył w kwietniu 2018 roku. Oprócz nazwy SIR używana jest także nazwa Perun.

Rakieta SIR/Perun ma być zdolna do osiągnięcia pułapu nawet 150 km. Na tę wysokość rakieta SIR będzie zdolna wynieść ładunek 50 kg. Rakieta ma mieć długość 10 m i ma być w pełni odzyskiwalna. Koszt lotu ma być znacznie niższy od obecnie używanych i przyszłych konstrukcji. Dzięki temu SIR będzie w stanie wykonywać loty dla podmiotów, których dziś nie stać na badania przy pomocy rakiet suborbitalnych.

Rakieta SIR może być jednym z ważnych ogniw polskiego sektora kosmicznego, które musi być konkurencyjne przynajmniej na skalę europejską.

Pomiędzy 2018 a 2020 rokiem SpaceForest wykonał serię testów coraz to większych silników rakietowych. Wykonano m.in. testy silnika SF200 oraz lot demonstratora rakiety Perun. W listopadzie 2020 wykonano także krótki test silnika SF1000.

Projekt SIR (Suborbital Inexpensive Rocket) – „Sterowalna i odzyskiwalna rakieta suborbitalna z silnikiem hybrydowym SF1000 bazującym na ekologicznych materiałach pędnych”, projekt dofinansowany w 80% w ramach programu PO IR 1.1.1. NCBR. Zakłada budowę komercyjnej rakiety suborbitalnej zdolnej do wynoszenia ładunku o masie 50 kg na wysokość minimum 100 km n.p.m. Realizacja projektu jest zaplanowana na okres od 04.2018 do 04.2023 r.

(SF)

Jeden komentarz

  1. Kilka pytań z uprzejma prośba do Space Forest o uszczegółowienie:

    1. Czy a jeśli tak to gdzie planowane są eksperymenty suborbitalne ze środków publicznych, w jakich dokumentach? Czy aby na pewno dopowiadamy na potrzeby sektora kosmicznego? O jakich eksperymentach mówimy?
    2. Jeśli jednak jest to podejście komercyjne, rozumiem, ze SF całkowicie dopowiada za starty, tj. instalację, ubezpieczenie, koszty wyłączenia przestrzeni powietrznej? Gdzie planowane jest miejsce startów?
    3. Rozumiem, ze tworzone jest prawo dot. komercyjnych lotów suborbitalnych?

    Powyższe wynika wyłącznie z ciekawości, gratuluje postępu prac i trzymam kciuki.