Rozmowa z Timem Peake’m

0

Długo wyczekiwana rozmowa z Timem Peake’m jest już za nami, a wydarzenie, które miało miejsce 14 kwietnia 2016 r. w Centrum Nauki Kopernik zostanie zapamiętane przez wiele osób jako coś wyjątkowego.

II to nie tylko dlatego, że po raz pierwszy polscy nauczyciele i uczniowie mieli okazję na żywo i z wizją połączyć się z astronautą przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, lecz również z powodu niecodziennych historii naszych gości.

Podczas rozmowy z astronautą Timem Peake’m. Fot. Adam Kozak/MEDIAFOT dla Centrum Nauki Kopernik

Podczas rozmowy z astronautą Timem Peake’m. Fot. Adam Kozak/MEDIAFOT dla Centrum Nauki Kopernik

Przygotowania do spotkania z Timem Peake’m rozpoczęły się na długo przed kwietniowym połączeniem. W marcu biuro ESERO-Polska przeprowadziło specjalne warsztaty pt. Kariery kosmiczne dla nauczycieli, którzy zgłosili chęć udziału w rozmowie. Warsztaty skupiały się na potencjalnych ścieżkach zawodowych związanych z przedmiotami ścisłymi oraz sektorem kosmicznym. Nauczyciele otrzymali wówczas zestaw materiałów pomocnych przy pracy z uczniami oraz zostali zachęceni do podzielenia się swoimi opiniami. Postawiliśmy im także pewne wyzwanie. Mieli wraz z uczniami zaproponować sposób promocji nauki przedmiotów ścisłych i przyrodniczych. Wyniki przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Trzy wybrane projekty zaprezentowano w dniu rozmowy z astronautą.

Jeden z pomysłów przygotowała szkoła w Masłowie, w której Beata Szczodrak z pomocą materiałów udostępnionych przez ESA i ESERO uczyła młodzież, jakie cechy i umiejętności wymagane są od przyszłych astronautów i inżynierów kosmicznych. Uczniowie ze szkoły podstawowej w Pielgrzymowicach, reprezentowani przez Annę Adamek, przeprowadzili badanie, w którym pytali swoich kolegów o to, jakie zawody można wybrać w przyszłości, ucząc się przedmiotów ścisłych. Następnie, bazując na wynikach przeprowadzonych ankiet, zorganizowali warsztaty dla młodszych kolegów uzupełniające ich wiedzę w tym zakresie. Natomiast w szkole w Jaśle, o której opowiedziała Jadwiga Moskal, uczniowie przeprowadzili serię wywiadów z przedstawicielami polskiego sektora kosmicznego, m.in. z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Po prezentacjach biur ESERO z Wielkiej Brytanii, Norwegii i Polski rozpoczęła się wyczekiwana telekonferencja z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Wzięły w niej udział trzy grupy nauczycieli i uczniów z Europy oraz dziennikarze ze Stanów Zjednoczonych. W ciągu około 10 minut, które przypadło biurom ESERO nauczyciele zdążyli zadać Timowi Peake’owi 6 pytań, które dotyczyły jego doświadczeń, ścieżki kariery, pracy na stacji, czy zainteresowań. Poniżej znajduje się nasza relacja z wydarzenia.

Bez wątpienia możliwość spotkania twarzą w twarz – choć przez internet – z prawdziwym astronautą była największą atrakcją tego dnia. Na pytania, na które nie starczyło już czasu podczas telekonferencji, odpowiadał później Sławomir Zdybski z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzień zakończył wykład z cyklu Prosto z nieba w planetarium Niebo Kopernika. Sławomir Zdybski opowiadał o zawodzie astronauty i wyzwaniach, jakie czekają na kandydatów podczas treningu oraz misji na orbicie.

 

Comments are closed.