Poważne zniszczenia w mieście Mariupol

0

Artykuł opisujący satelitarne obserwacje zniszczeń w ukraińskim mieście Mariupol.

Cały świat z przerażeniem obserwuje agresję wojsk rosyjskich na teren Ukrainy. W tym artykule prezentujemy ukraińskie miasto Mariupol, zaciekle atakowane od trzech tygodni przez wojska rosyjskie.

Od 24 lutego 2022 roku Ukraina jest w stanie wojny z Rosją oraz Białorusią. Te dwa państwa w ścisłej współpracy, po miesiącach gromadzenia wojsk, najechały na sąsiadujące z nimi państwo. Bardzo szybko pojawiły się zdjęcia satelitarne z różnych źródeł przedstawiające działania wojsk rosyjskich. Podobnie jak w poprzednim naszych poprzednich artykułach (z 26 lutego , 1 marca, 12 marca oraz 13 marca), przedstawiamy kilka przykładów z ogólnodostępnych źródeł. W tym artykule przedstawiamy zniszczenia w ukraińskim mieście Mariupol wywołane przez wojska rosyjskie.

Od momentu rozpoczęcia wojny pogoda we wschodniej części Ukrainy nie była sprzyjająca dla optycznych obserwacji satelitarnych. Dopiero pod koniec drugiego tygodnia marca, wraz z nadejściem wyżu, zmniejszyło się zachmurzenie nad tą częścią Ukrainy. Z tego też powodu pierwsze dobrej jakości zdjęcie Mariupola z europejskich satelitów Sentinel w zakresie optycznym pochodzi z 14 marca 2022.

Na uzyskanych przez satelity Sentinel-2 obrazach z 14 marca 2022 można zobaczyć poważne zniszczenia Mariupola. Wyraźne zniszczenia można zobaczyć w czterech regionach tego miasta: w północnej przemysłowej części, w nadbrzeżnej części w pobliżu portu morskiego, w zachodniej części miasta oraz centralnej dzielnicy Mariupola. Warto tu zaznaczyć, że zachodnia i centralna część tego miasta to przede wszystkim budynki mieszkalne i infrastruktura cywilna. Poniższe animacje to obrazy sprzed inwazji (z 8 stycznia) oraz z 14 marca, czyli momentu gdy ataki wojsk rosyjskich trwały już ponad dwa tygodnie.

Nad wieloma regionami Mariupola widać dym, który jest związany z pożarami, zarówno już wygasłymi jak i nadal szalejącymi wśród wielu ruin tego miasta.

Porównanie sytuacji z 8 stycznia i 14 marca 2022 w zakresie podczerwonym obrazy z satelitów Sentinel-2. Jasne punkty oznaczają duże pożary. Na klatce z 14 marca widać pożary w zachodniej, mieszkalnej dzielnicy Mariupola . Widać m.in. pożary w pobliżu bloków mieszkalnych / Credits – Komisja Europejska, Copernicus, Sentinel Hub

Ponadto, w centralnej dzielnicy Mariupola wyraźnie widać pożary w okolicy jednego ze szpitali w tym mieście. U niektórych z ognisk pożarów widać gęsty dym. Intensywność ataków tej i zachodniej części miasta wyraźnie wskazują, że wojska rosyjskie z premedytacją niszczą cywilną zabudowę Mariupola.

Porównanie sytuacji z 8 stycznia i 14 marca 2022 w zakresie podczerwonym obrazy z satelitów Sentinel-2. Jasne punkty oznaczają duże pożary. Na klatce z 14 marca widać pożary w pobliżu szpitala w Mariupolu. / Credits – Komisja Europejska, Copernicus, Sentinel Hub

Dzięki satelitom mamy możliwość weryfikacji często nieprawdziwych i propagandowych twierdzeń ze strony Rosji. Jest to także ważne dodatkowe źródło informacji dla wojsk ukraińskich, mogących dzięki temu lepiej wykorzystać swoje siły zbrojne.

Jednocześnie jest to ważny sygnał, że Polska potrzebuje własnych satelitów obserwacji Ziemi. Po wielu latach braku decyzji wreszcie realizuje się pierwszy taki projekt odpowiadający na zapotrzebowanie polskiego sektora obronnego. Jest nim projekt PIAST (Polish ImAging SaTellites).

(PFA, S-H)

Comments are closed.