Rusza współpraca POLSA z Virgin Orbit

22

Polska wchodzi do gry jako potencjalny użytkownik LauncherOne, technologii do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną obiektów za pomocą rakiety podczepionej do specjalnie przystosowanego samolotu. POLSA będzie analizowała możliwość startów z terytorium Polski. 16 marca br., w Los Angeles, w obecności ministra gospodarki i technologii Piotra Nowaka, prezes POLSA prof. Grzegorz Wrochna i prezes Virgin Orbit Dan Hart podpisali list intencyjny w tej sprawie.

– Dzisiejsze wydarzenie to kolejny etap w budowaniu przez Polskę suwerennego systemu satelitarnego.  Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji geopolitycznej. Rozwój nowych technologii, w tym nawigacja, zobrazowania Ziemi, czy telekomunikacja są niezastąpione m. in. w zapewnianiu bezpieczeństwa kraju i rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych – powiedział minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. 

Podpisany list zakłada, że POLSA przeprowadzi szczegółową analizę przydatności LauncherOne dla potrzeb m. in. polskiej nauki i gospodarki, w kontekście ewentualnego wyboru Virgin Orbit jako partnera w przyszłych przedsięwzięciach obejmujących starty tego typu obiektów z obszaru naszego kraju. 

Przedmiotem dalszych studiów wykonalności mogą być także koncepcje misji, doprecyzowanie założeń technicznych i organizacyjnych, jak również swoista „mapa drogowa”, mająca na celu maksymalne wykorzystanie całego przedsięwzięcia jako impulsu rozwojowego dla polskiego przemysłu w szeroko rozumianym obszarze STEM (Science, Technology, Engineering & Maths). 

Virgin Orbit zadeklarowało gotowość dostarczenia rozwiązania sprofilowanego pod określone przez POLSA potrzeby i wymagania, obejmujące wsparcie naziemne oraz odpowiedni samolot.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna podkreślił, że podpisany list wieńczy kilkumiesięczny okres intensywnych negocjacji, prowadzonych w ścisłej koordynacji z Ministerstwem Rozwoju i Technologii. – Zainteresowanie oraz złożone konkretne deklaracje, pokazują, że Polska może być atrakcyjnym partnerem dla globalnych graczy, do których zalicza się Virgin Orbit. Jeszcze istotniejsze jest budowanie pozycji naszego sektora kosmicznego w coraz bardziej konkurencyjnym segmencie międzynarodowego rynku kosmicznego, jakim jest upstream. Dzięki technologii LauncherOne, Polska będzie mogła świadczyć usługi wynoszenia na orbitę również dla innych krajów regionu, w szczególności z obszaru Trójmorza – dodał prezes POLSA. 

– Dzisiejsze porozumienie stanowi ważny krok w kierunku zapewnienia Polsce i jej sąsiadom dostępu do przestrzeni kosmicznej, służąc polskiemu przemysłowi, nauce i bezpieczeństwu –  mówił dyrektor generalny Virgin Orbit, Dan Hart. – Wizjonerskie podejście Polski stanowi inspirację w tym krytycznym dla Europy momencie i jesteśmy zaszczyceni mogąc służyć wsparciem oraz współpracując z polskim sektorem kosmicznym, aby otworzyć przestrzeń kosmiczną  – dodał.

LauncherOne to system składający się ze specjalnie przystosowanego samolotu tzw. „nosiciela” (odrzutowiec klasy Boeing 747) oraz uruchamianej z jego pokładu na wysokości około 10-11 km rakiety, zdolnej umieścić na niskiej orbicie okołoziemskiej ładunek o łącznej masie do 300 kg. Pierwszy zakończony powodzeniem start LauncherOne przeprowadzono 17 stycznia 2021 r. Niespełna 12 miesięcy później, podczas trzeciej udanej komercyjnej misji z użyciem opisywanego systemu, dwa z siedmiu wyniesionych małych satelitów były wykonane przez polską spółkę SatRevolution.

22 komentarze

  • To wcale nie najbardziej powalający z licznych występów tego Pana 🙁

   Powinni skończyć z Wojskami Lądowymi w polskim kosmosie, cały świat to robi inaczej a u nas nawet w obliczu wojny bajzel

   • Właśnie awansowali tego buraka – k… gdzie my żyjemy?!

    Gościu za swoje numery nie powinien być nawet porucznikiem

    • Kolega min. Nowaka – można być jednocześnie skrajnie niekompetentnym i chamskim i ma się awans

   • Gościu walnął innego oficera w twarz bez powodu i co?! i dostał awans, żenujące!!!

    • Flamebiusz on

     Jak to walnął innego oficera? Może z jakiejś wrogiej armii przynajmniej??? Przepraszam, ale trochę jestem poza polskim obiegiem i zwyczajami.

     • Nie, naszego, który poinformował ich wspólnego przełożonego (w POLSA) ale ten zamiótł sprawę. Teraz prawdopodobnie ten sam przełożony wysłał wniosek na awans tego, niestety chama.

      System dyscyplinarny w wojsku za „dobrej zmiany” NIE działa – mogą sobie tylko wyobrazić tego konsekwencje na wojnie! Boże broń nas przed takim scenariuszem bo polskie wojsko powybija się samo zapominając o obywatelach.

  • Farsy ciąg dalszy
   https://spacenews.com/poland-virgin-orbit-partner-on-eastern-europe-launch-initiative/

   1. Grzegorz Wrochna, the president of POLSA, said Poland’s space industry has grown rapidly. However, enabling local players to launch smallsats from Polish soil could relieve bottlenecks hampering further growth, he said.

   Niby jakie, i za jaka cenę, jakie bottleneck? Głupota techniczna Prezesa POLSA nie ma ograniczeń zreszta jak i Prezesa SatRevolution, wystarczy policzyć co można strzelać z Polski, no ale trzeba umieć liczyć trajectorie ale po co?

   2. The European industry is dominated by French rockets, and its capacities are limited,” Wrochna told SpaceNews. “Some companies opt to use Chinese or Russian rockets, but, due to Russia’s invasion of Ukraine, the latter option is no longer valid for Poland”

   Chętnie bym usłyszał szczegółowej jakie zdolności francuskich rakiet są ograniczone :), wyglada jakbyśmy mieli Prezesa głupka – niby z jakim satelita wybieraliśmy się na rosyjska rakietę?

   3. Poland is not landlocked, but its 500 kilometers of Baltic Sea coastline sit directly across from Denmark, Norway, Sweden and Finland. That makes launching to orbit from a seaside spaceport untenable for Poland.

   Może Pan Prezes powie dla jakich orbit, i dlaczego taniej skoro, skoro z budżetami kosmicznym wielkości Szwecji myślimy o porcie kosmicznym? Poza tym np. Niemcy maja budżet kosmiczny prawie 30 razy większy od polskiego https://www.satellitetoday.com/opinion/2021/02/22/government-space-budgets-surge-despite-global-pandemic/

   4. We can’t perform regular vertical flights from Poland because there is a risk a rocket could fall into inhabited land,” Wrochna said. “The technology offered by Virgin Orbit, under which a rocket is attached to an airplane which takes off from a Polish airport, flies over the North Sea and then launches from an altitude of 10,000 meters at a speed of 600 kilometers per hour, is a feasible way into the orbit.”

   Tutaj już startujemy znad Morza Polnocnego, już nie znad Bałtyku 🙂 Tymczasem Niemcy https://www.offshore-spaceport.de/en/

   5. Virgin Orbit’s two-stage Launcher One rocket has flown three successful missions since a failed May 2020 test flight. In December, the company went public by merging with a special purpose acquisition company and now trades on the Nasdaq.

   Tutaj jeszcze ciekawiej – rakieta lata z niezawodnością 75%, pogratulować wyboru

   6. We aim to host the first launch with the use of Virgin Orbit’s solution in the late summer of 2023. Afterwards, we would like to gradually transfer this technology to Poland and train our own pilots,” Wrochna said.

   No i będziemy zajmować się najmniejszy rynkiem kosmicznym tj. wynoszeniem rakiet ?!

   Takich Prezesów to już nie ma sensu edukować ich trzeba leczyć 🙂

  • Nowy wpis na spacenwes:

   https://spacenews.com/poland-virgin-orbit-partner-on-eastern-europe-launch-initiative/

   praktycznie w każdej wypowiedzi Prezesa POLSA dziwne tezy, nie wiadomo właściwie po co i dlaczego wygłaszane.

   A propos konstelacji PIAST, to porównajcie to sobie z Sentinel Next Generation np tutaj
   https://labo.obs-mip.fr/multitemp/phase-0-sentinel-hr/

   Koniec końców wyjdzie ze zbudujemy te PIAST a i tak zobrazowania z Sentineli będą lepszej rozdzielczości i za darmoszkę – pogratulować naszemu wojsku śmiałych kuriozalnych pomysłów 🙂

 1. Ojej. Ktoś się kompletnie odkleił. A przez chwilę wydawało się, że POLSA robi się rozsądną organizacją… Szkoda.

 2. Flamebiusz on

  – Na jakiej zasadzie prezes i minister wybrali konkretną amerykańską firmę? No nie wiem, na przykład przetarg był?

  – Czy było studium albo jakakolwiek analiza pokazująca słuszność takiego wyboru?

  – Co Polska będzie chciała wystrzeliwać na orbitę z Polski?

  – Czy przegadaliśmy na poziomie EU i ESA nasze potrzeby i rzeczywiście wyszło, że musimy udawać się do firmy prywatnej z USA o pomoc?

  – Czy Europa ma inicjatywę małych nośników? Mam niejasne przekonanie, że ma i próbuje wokół nich budować niezależne zdolności?

  – Czy oprócz celów PR-owych start samolotu z rakietą z Polski ma jakąś przewagę (technologiczną, ekonomiczną, polityczną)? Zauważyć trzeba, że taki samolot będzie musiał polecieć nad Atlantyk, żeby wypuścić rakietę.

  Tyle pytań i tak mało odpowiedzi. Ale zdjęcia i wpisy medialne piękna. Piękne.

 3. Oj, oj, ojojojoj

  https://polsa.gov.pl/wydarzenia/pierwszy-dzien-wizyty-w-waszyngtonie-delegacja-polsa/

  Co ten Prezes z nadzorujacym jego ministrem plotą.
  Wypowiada się na temat programu Galileo w relacji polsko-amaerykanskiej. Czy ten człowiek w ogóle rozumie ze to jest poza jego kompetencjami, ze program Galileo jest wyłącznej kompetencji KE i przez nią zarządzany a nie przez Polskę. Podobnie ma się rzecz z EUSST, które jest zarządzenie przez umowę Konsorcjum (porozumienie między państwami) i nie wolno wypowiadać się indywidualnie. Tutaj jeszcze jest gorzej bo plecie a nawet wręcz kłamie – Polska nie dostarcza największej ilości danych w EUSST! Oba te działania sa na szkodę naszej pozycji w EU, po co? ślinotok? Czy ten człowiek w ogóle wie co się dzieje w jego Agencji – wyglada ze nie ma o tym pojęcia!

  Wątek o wskazywaniu współpracy z konkretna firma amerykańska jest również bezcenny. Panie Prezesie na jakiej podstawie prawnej Pan to robisz? Takich dostawców jest co najmniej kilku a sama metoda dyskusyjna (swoją droga był projekt w WAT w zakresie takiego wynoszenia). Czy jest jakakolwiek wstępna analiza w tym zakresie wykonana przez POLSA, czy ma Pan to w planie POLSA na 2022 rok? Czy to jest to samowolka Prezesa i wydatkowanie środków publicznych niezgodnie z prawem dla pijaru?

  Z drugiej strony firmy z Polski musza się bić między sobą o kontrakty chociaż niektóre posiadają unikalne kompetencje w Polsce a tymczasem zagraniczna firmę wybiera Pan z palca. Jest to niezgodne z porządkiem prawnym w Polsce. Nie mówiąc już o tym ze POLSA nie ma nawet jednego człowieka który ma wykształcenie w zakresie technologii rakietowych – tylko pogratulować głupoty.

  Dać Prezesowi trochę szansy i sam się zaorze. Dziwne jest tylko to ze minister nadzorujący i jego ludzie to firmują. Słabe :(:(:(

  • To co powiedział Prezes i autoryzował Minister (uwaga: ustawowo odpowiedzialny za politykę kosmiczna w Polsce!) to jest międzynarodowy blamaż. Ci Panowie nie rozumieją w czym uczestniczą, jakie są role i cele w poszczególnych programach UE – tak stan rzeczy dyskwalifikuje tych Panów.

   Dyskwalifikuje także samą Agencje, ich pracowników i zasady opracowywania komunikatów – wyglada, ze nie tylko Prezes ale także Dyrektorzy od SST i Nawigacji nie maja bladego pojęcia jak działa kosmos w Europie ale także nie maja pojęcia co wykonują! Wchodzenie w kompetencje organów UE w zakresie Galileo i SST, jest po prostu szkodliwe. Nie mówiąc już o ocenę Prezesa GPS vs Galileo – wystarczy tylko trochę poczytać, naprawdę niewiele, jaki są podstawy programowe i prawne, założenia techniczne aby w mig zrozumieć ze nie ma czegoś takiego jak konkurencja między tymi systemami.

   Nieuprawnione próby wywyższania się na innych partnerów w EUSST odbije się nam czkawką. Wypowiedzi tego typu dla obserwatorów w USA i Europie mogą być są konkludowane jedynie następująco – Polska jest w ogonie organizacji kosmosu w Europie i programowo i technicznie, i nie jest partnerem do jakiejkolwiek współpracy w UE.

   Jeśli po 8 latach istnienia Agencji wychodzą z niej takie kwiatki (z udziałem ministra) to nie ma wyjścia trzeb reformować – niestety z wymianą ludzi, tutaj Nawigacja i SST. Niestety osiągnęliśmy swego rodzaju SZCZYT NIEKOMPETENCJI może jednak Akademia Kopernikanska nie jest złym pomysłem (jedyne obawy budzi jest zbyt naukowy charakter) …

   • Aha kwestia Virgin Orbit to już raczej sprawa na badanie przez inne organy …

    i potwierdzam w POLSA nie ma ani jednej osoby posiadającej kompetencje w napędach rakietowych 🙁

   • Dziwne jest tylko to ze minister nadzorujący i jego ludzie to firmują. Słabe :(:(:(

    Minister Rozwoju Piotr Nowak: absolwent wydz. Cybernetyki WAT i finansów i bankowości SGH. Wg. CV na stronie MR całe życie zawodowe związany z bankami i rynkami finansowymi.

    Wiceminister Przewodnicząca Rady Polskiej Agencji Kosmicznej Olga Semeniuk. Była asystentka min. Dworczyka (wyciekły maile opisujące jak dostała pracę w resorcie) i narzeczona byłego asystenta premiera Morawieckiego. To prawdziwy człowiek Renesansu, wszechstronny i znający się na wszystkim, nie tylko na kosmosie: absolwentka Międzywydziałowych Studiów Wschodniosłowiańskich UW, radna Warszawy, były koordynator biegu „Pamięć Żołnierzy Wyklętych – Bieg Tropem Wilczym”, pełnomocnik rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw, odpowiada za ustawę o Funduszu Transformacji Śląska.

    Dyrektor odpowiedzialny za kosmos Piotr Zabadała: magister chemii i farmacji.

    Jakieś dalsze pytania?

 4. Politechnika on

  Nie ma czegoś takiego jak STEM w przemyśle, patrz:
  “ dla polskiego przemysłu w szeroko rozumianym obszarze STEM (Science, Technology, Engineering & Maths)”.

  STEM dotyczy kształcenia kadr – kursy, szkolenia i uniwersytety a przesunął to tylko konsumuje. Jak dla mnie Prezes ma irytująca lekkość wypowiedzi – a niewiedza co to jest STEM dla naukowca jest tak naprawdę dyskwalifikująca 🙁

 5. Tak głupie ze aż ciężko komentować 🙁

  Glowny problem polskiego sektora kosmicznego to wynoszenie obiektów? Prezesie serio? Dlaczego z jedna konkretna firma i na jakiej podstawie prawnej?

  Jakoś z polskimi firmami nie realizujcie takich umów (na wyłączność) może w końcu powinien Was odwiedzić, prokurator, CBA czy NIK.