Kolejne obrazy satelitarne z rosyjskiej agresji na Ukrainie

1

Prezentujemy kolejny zestaw obrazów z agresji wojsk rosyjskich.

Cały świat z przerażeniem obserwuje agresję wojsk rosyjskich na teren Ukrainy. W tym artykule prezentujemy kolejne obrazy satelitarne.

Od 24 lutego 2022 roku Ukraina jest w stanie wojny z Rosją oraz Białorusią. Te dwa państwa w ścisłej współpracy, po miesiącach gromadzenia wojsk, najechały na sąsiadujące z nimi państwo. Bardzo szybko pojawiły się zdjęcia satelitarne z różnych źródeł przedstawiające działania wojsk rosyjskich. Podobnie jak w poprzednim naszym artykule, przedstawiamy tutaj kilka przykładów z ogólnodostępnych źródeł.

Dwudziestego szóstego lutego nad okolicą Kijowa była niewielka pokrywa chmur. Pozwoliło to na obserwacje wyników ataku wojsk rosyjskich oraz działania zabezpieczające cywilną infrastrukturę w pobliżu tego miasta.

Poniższe dwie animacje prezentują lotnisko Hostomel, znajdujące się na północny-zachód od Kijowa. To właśnie tam odbywały się ciężkie walki od 24 lutego. Animacje prezentują obrazy sprzed ataków (14 lutego) i z 26 lutego.

Efekt walk dookoła lotniska Hostomel w fałszywych kolorach i zakresie od wizualnego do podczerwieni. Na tych obrazach żółty kolor zazwyczaj prezentuje miejsca o podwyższonej temperaturze. (14 lutego w regionie był jeszcze śnieg, stąd niebieskie tło obrazów) / Credits – Komisja Europejska, Sentinel Hub
Obszar lotniska Hostomel w zakresie widzialnym – porównanie 14 i 26 lutego. W pobliżu wielu miejsc, które na poprzedniej animacji zaznaczone były kolorem żółtym, można zobaczyć dym. / Credits – Komisja Europejska, Sentinel Hub

Na północny wschód od Kijowa, w okolicy miasta Czernihów odbyły się walki, czego efektem jest kilka słupów dymu, jaki wydobywał rankiem 26 lutego. To zdjęcie prezentujemy na szczycie tego artykułu.

Inne kijowskie lotnisko, cywilny port lotniczy Kijów-Boryspol, nie doznało uszkodzeń. Na lotnisku znajduje się wiele samolotów cywilnych. Na obrazie z 26 lutego 2022 można zobaczyć ustawienie blokad na pasach startowych, co uniemożliwia lądowanie na tym lotnisku.

Port lotniczy Kijów-Boryspol, przed i po rozpoczęciu działań wojennych przez Rosję / Credits – Komisja Europejska, Sentinel Hub
Zbliżenie na część portu lotniczego Kijów-Boryspol – dwa ujęcia sprzed ataku i jeden z 26 lutego – na ostatnim obrazie widać przeszkody na pasie startowym / Credits – Komisja Europejska, Sentinel Hub

Ponadto, obrazy wysokiej rozdzielczości od satelitów firmy Maxar prezentują m.in. długi konwój wojskowy, który jest w drodze z Białorusi w kierunku Kijowa. Poniższe zdjęcia prezentują pojazdy w dniu 28 lutego 2022.

Konwój wojskowy z kierunku Białorusi – 28 lutego 2022 / Credits – Maxar
Konwój wojskowy z kierunku Białorusi – 28 lutego 2022 / Credits – Maxar

Dzięki satelitom mamy możliwość weryfikacji często nieprawdziwych i propagandowych twierdzeń ze strony Rosji. Jest to także ważne dodatkowe źródło informacji dla wojsk ukraińskich, mogących dzięki temu lepiej wykorzystać swoje siły zbrojne.

Jednocześnie jest to ważny sygnał, że Polska potrzebuje własnych satelitów obserwacji Ziemi. Po wielu latach braku decyzji wreszcie realizuje się pierwszy taki projekt odpowiadający na zapotrzebowanie polskiego sektora obronnego. Jest nim projekt PIAST (Polish ImAging SaTellites).

(PFA, Maxar)

Jeden komentarz

  1. (…)Konwój wojskowy z kierunku Białorusi – 28 lutego 2022 / Credits – Maxar(…)
    Z tym konwojem to jakaś dziwna sprawa… najpierw zmieścił się na 5 km., potem rozrósł się do 27 km., a osiągnąć długość 64 km.

    W pale się mieści, że Rosjanie daliby radę zakamuflować takie masy pojazdów… że po ich ujawniueniu kolumna wydłużyła się o 3 powiaty.