Curiosity obserwuje ciekawą “skałę – gąbkę”

0

Jedna z najciekawszych skał zaobserwowanych w ramach misji łazików marsjańskich.

Łazik Curiosity zaobserwował bardzo nietypową skałę na powierzchni Marsa.

Łazik Mars Science Laboratory (MSL) „Curiosity” wylądował we wnętrzu krateru Gale 6 sierpnia 2012 roku o godzinie 07:17 CEST. Miejsce lądowania MSL nazwano „Bradbury Landing”. Po blisko 3330 marsjańskich dniach misji łazik MSL Curiosity dotarł do niesamowitego miejsca: podnóża kanionu Gediz Vallis.

Przez kolejne tygodnie łazik MSL badał ujście tego kanionu. Co ciekawe, NASA w lutym zdecydowała się skierować łazik na płaskowyż przy ujściu Gediz Vallis. W momencie tworzenia tego artykułu (28 lutego 2022) łazik wyjeżdżał na ten płaskowyż, jadąc przez płytki żleb.

Pozycja łazika na 25 lutego 2022 / Credits – NASA, JPL

To właśnie w tym płytkim żlebie Curiosity natknął się na ciekawą małą skalę. Wygląda ona niczym skamieniała gąbka. Obiekt ma niewielkie rozmiary, rzędu kilkunastu milimetrów, jest jednak bardzo nietypowy.

Czym może być ta “gąbka”? Z pewnością powstanie na ten temat publikacja naukowa, która więcej wyjaśni. NASA wstępnie informuje, że jest twór powstały z zerodowanej skały osadowej, która została scementowana przez wysoko zmineralizowaną wodę. Pojawiają się także porównania do formacji nazywanych “różami pustyni”, powstające z gipsu i dużą ilością ziarenek piasku.

Trudno się spodziewać, aby było to pochodzenie biologiczne – tego typu forma życia byłaby bardziej zaawansowana od pojedynczych bakterii czy mat bakteryjnych. Oznacza to, że łazik prawdopodobnie musiałby napotkać na całą “rafę” takich “gąbek”, aby można było podejrzewać, że jest to forma życia.

“Róża pustyni” / Credits – Malinda’s Minerals

28 lutego 2022 Curiosity przekroczył 3400 marsjańskich dni na powierzchni Czerwonej Planety.

Warto tu dodać, że łaziki Curiosity i Spirit wcześniej już obserwowały interesujące formacje skalne, które mogłoby powstać przy obecności życia bakteryjnego.

Misja MSL jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

Comments are closed.