Artemis II – działania europejskiego modułu serwisowego

0

Działania europejskiego modułu serwisowego dla misji Artemis II.

Po udanej misji Artemis I czas na pierwszą misję załogową – Artemis II. Jakie manewry są planowane dla tej misji?

Jedenastego grudnia 2022 roku zakończyła się misja Artemis I – pierwsza wyprawa pojazdu MPCV Orion w pobliże Księżyca. Ta misja była bezzałogowym testem rakiety SLS oraz pojazdu MCPV Orion. Test przebiegł pomyślnie i otworzył drogę do pierwszej załogowej misji programu Artemis. Oznaczenie tej misji to Artemis II.

Jak będzie wyglądać misja Artemis II? Poniższa animacja pochodzi od Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która jest odpowiedzialna za budowę, testy i dostarczenie do NASA modułu serwisowego. Ten moduł napędza, zasila i orientuje pojazd MPCV Orion, a także jest wyposażony w systemy podtrzymywania życia.

Działania europejskiego modułu serwisowego w Artemis II / Credits – ESA

Aktualnie planuje się, że w misji Artemis II pojazd MPCV Orion wykona przelot w pobliżu Księżyca po czym zostanie skierowany ku Ziemi. Nie będzie w tym przypadku wejścia na orbitę okołoksiężycową.

Kiedy misja Artemis II? NASA uważa, że start powinien nastąpić w ciągu dwóch najbliższych lat. Pojawiają się jednak coraz częściej głosy krytyki związane z organizacją przygotowań do kolejnej misji i w szczególności ponownego wykorzystania sprzętu. Wydaje się dość prawdopodobne, że dopiero w 2025 roku rakieta SLS po raz kolejny zostanie wyprowadzona na wyrzutnię LC-39B w celu przeprowadzenia startu misji Artemis II.

(PFA, NASA)

Comments are closed.