Komercyjny kosmos – czerwiec 2018

0

Zapraszamy do podsumowania wydarzeń w komercyjnym sektorze kosmicznym z czerwca 2018 roku. 

Space3ac – Poland Prize

Logo Space3ac / Credits - Blue Dot Solutions

Logo Space3ac / Credits – Blue Dot Solutions

Akcelerator Space3ac powraca w nowej formie! Konsorcjum koordynowane przez Blue Dot Solutions zostało wybrane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) do realizacji akceleratora dla nowych spółek (“start-up”) w ramach programu Poland Prize. Celem Poland Prize jest utworzenie nowych spółek technologicznych w Polsce przez specjalistów i przedsiębiorców spoza naszego kraju. Poland Prize ma być mechanizmem, dzięki któremu możliwe będzie wdrożenie w Polsce najnowszych technologii, w tym tych opartych o dane satelitarne.

Nasze konsorcjum zyskało najwięcej punktów ze wszystkich wniosków, wyprzedzając m.in. zagraniczne programy akceleracyjne. Dziękujemy PARP za zainteresowanie naszą koncepcją przeprowadzenia akceleratora dla start-upów, w którym ważną częścią jest dostęp do danych satelitarnych.

Więcej informacji i szczegółów na temat Space3ac w ramach Poland Prize zostanie ogłoszonych w najbliższych tygodniach.

POLSA – projekt „Diagnozy potrzeb szkoleniowych”

25 czerwca 2018 Blue Dot Solutions podpisało kolejną umowę z Polską Agencją Kosmiczną (POLSA). Tym razem firmie powierzono wykonanie „Diagnozy potrzeb szkoleniowych” w ramach realizacji projektu „System operacyjnego gromadzenia, udostępniania i promocji cyfrowej informacji satelitarnej o środowisku (Sat4Envi)”.

W ramach zawartej umowy przeprowadzona zostanie szczegółowa analizę kompetencji i potrzeb administracji publicznej w Polsce w zakresie wykorzystania danych satelitarnych. Pod tym kątem zbadane też będą obowiązujące przepisy, aby znaleźć aktualne ograniczenia oraz obszary, w których możliwe byłoby zwiększenie możliwości wykorzystania technik satelitarnych w instytucjach publicznych

To kolejna umowa Blue Dot Solutions z Polską Agencją Kosmiczną po ubiegłorocznym opracowaniu studium wykonalności dotyczącym przyszłościowych technik i technologii kosmicznych.

ISU 2018 – polski udział!

Kadr z Ceremonii Otwarcia ISU SSP18 / International Space University

Kadr z Ceremonii Otwarcia ISU SSP18 / International Space University

Tegoroczny prestiżowy letni kurs Międzynarodowego Uniwersytetu Kosmicznego (International Space University) odbywa się w Holandii, częściowo na Uniwersytecie w Delft i częściowo w ośrodku ESTEC, należącym do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

W tegorocznym Space Studies Programme bierze udział 136 studentów z całego świata. Dużą grupę ponownie stanowią Chińczycy, Indusi oraz Amerykanie. Polskę wśród studentów reprezentuje tylko dr inż. Krzysztof Kanawka, CEO Blue Dot Solutions.

Oxford Space Systems – blisko 9 M USD inwestycji

W czerwcu młoda brytyjska firma Oxford Space Systems poinformowała o pozyskaniu 9 milionów USD w inwestycji od kilku funduszy. Firma Oxford Space Systems ma produkować struktury satelitarne, w tym anteny nowej generacji. Inwestorzy spółki uważają, że Oxford Space Systems ma szansę konkurować z kilkoma większymi firmami aktywnymi w segmencie struktur satelitarnych.

HATCH – postępy projektu

Prace podczas Design Review projektu HATCH w Barcelone / Credits - konsorcjum projektu HATCH

Prace podczas Design Review projektu HATCH w Barcelone / Credits – konsorcjum projektu HATCH

W ostatnim tygodniu czerwca w Barcelonie odbyło się “Design Review” zorganizowane w ramach koordynowanego przez Blue Dot Solutions projektu HATCH, finansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Horyzont 2020 (H2020).

Podczas otwartej części spotkania, w której udział brali zarówno przybyli do Barcelony goście jak i użytkownicy online, konsorcjum projektowe ujawniło po raz pierwszy projekt portalu HATCH, dzięki któremu dostęp do informacji o badaniach prowadzonych w sektorze kosmicznym w Europie będzie znacznie łatwiejszy. Będzie on największym i najprostszym w użytkowaniu repozytorium projektów badawczych europejskiego sektora kosmicznego. Informacje o postępach prac nad portalem śledzić można na jego profilu na Facebooku, LinkedIn i stronie internetowej, a także zapisując się na dedykowany newsletter. Więcej szczegółów dotyczących projektu dostępnych będzie już po wakacjach.

Planet zacieśnia współpracę z Airbusem

Wyspa Key West (Floryda) okiem jednego z satelitów konstelacji Planet (zdjęcie z 3 stycznia 2017) / Credits - Planet

Wyspa Key West (Floryda) okiem jednego z satelitów konstelacji Planet (zdjęcie z 3 stycznia 2017) / Credits – Planet

28 czerwca Planet, operator satelitów obserwacji Ziemi, poinformował o zacieśnieniu współpracy z Airbus Defense & Space. Współpraca ma dotyczyć m.in. wspólnego dostarczania obrazów naszej planety: w niższej rozdzielczości (od Planet, z dużą częstotliwością) i w wyższej rozdzielczości (dostawcą będzie Airbus).

Taka forma współpracy może podnieść poziom dostępności do danych obserwacji Ziemi, w szczególności w kwestii rozdzielczości czasowej.

Orbital ATK stał się Northrop Grumman Innovation Systems

Firma Orbital Sciences Corporation, założona w 1982 roku, w 2015 roku połączyła się ze spółką ATK. Przez lata, aby się rozwijać, Orbital korzystała ze wszystkich możliwych opcji finansowania: inwestorzy, granty, pozyskanie innych spółek, emisja akcji, wejście na giełdę i wreszcie połączenie z innym podmiotem. Wiele z tych opcji nie było tak “prostych” do przeprowadzenia dla spółki sektora kosmicznego w latach 80. i 90. XX wieku jak dziś. Dzięki tym działaniom udało się jednak pozyskać fundusze do dalszego rozwoju.

W 2017 roku rozpoczął się proces przejęcia Orbital ATK przez Northrop Grumman. Wartość przejęcia to 7,8 miliarda dolarów. Było to największe przejęcie w sektorze kosmicznym w 2017 roku. Przejęcie zostało zakończone w czerwcu 2018 i Orbital ATK zamienił nazwę na Northrop Grumman Innovation Systems. Oprócz wcześniejszych zadań, nowa spółka ma pracować m.in. nad rakietą OmegA oraz możliwością wydłużenia lotów pojazdów Cygnus do dwunastu miesięcy.

PLD Space – udana Runda A inwestycji

Hiszpańska firma PLD Space poinformowała w czerwcu o udanym zakończeniu Rundy A inwestycji. Firma łącznie zebrała 17 milionów EUR. Wcześniej (w styczniu 2018) informowaliśmy o udanym zamknięciu części tej rundy inwestycyjnej. W międzyczasie firmie udało się uzyskać dodatkowe finansowanie z ESA oraz Komisji Europejskiej.

PLD Space przeznaczy finansowanie na dalsze prace rozwojowe nad rakietą suborbitalną Arion 1 oraz rakietą orbitalną Arion 2. Arion 1 ma mieć możliwość wynoszenia na trajektorie suborbitalne ładunków o masie od 100 do 200 kg. Arion 2 z kolei ma wynosić na niskie orbity (LEO) ładunki o masie do 150 kg. Około 70% technologii wykorzystanej w rakiecie Arion 1 powtarza się również w wersji orbitalnej.

Platforma CREODIAS

W czerwcu została uruchomiona platforma agregująca dane satelitarne – CREODIAS. Na tę chwilę platforma agreguje dane z europejskiej konstelacji Copernicus (satelity Sentinel), dane z amerykańskich satelitów Landsat oraz historyczne dane z satelity Envisat. Platforma ma ułatwić dostęp do danych z satelitów obserwacji Ziemi.

Film promocyjny CREODIAS / Credits –CloudFerro

Platforma CREODIAS jest dziełem kilku podmiotów europejskich, wśród których najważniejszą rolę odgrywają dwie firmy z Polski: Creotech Instruments oraz CloudFerro. CREODIAS jest uważany za największy (pojedynczy) projekt polskiego sektora kosmicznego.

Xiaomi Mi 8 – odbiornik GNSS z dwiema częstotliwościami

Telefon Xiaomi Mi 8 / Credits - Xiaomi

Telefon Xiaomi Mi 8 / Credits – Xiaomi

W czerwcu doszło do globalnego debiutu pierwszego telefonu komórkowego z zainstalowanym odbiornikiem nawigacji satelitarnej (GNSS) zdolnym do odbioru dwóch częstotliwości. Model telefonu, stworzony przez firmę Xiaomi, nosi nazwę Mi 8. Telefon został wyposażony w jeden z najnowszych odbiorników GNSS z firmy Broadcomm. Europejska premiera Xiaomi Mi 8 powinna nastąpić przed końcem lata 2018.

Ten telefon zapowiada nadchodzącą rewolucję w sposobie wykorzystania sygnału GNSS na bardziej masowych rynkach. Prawdopodobnie po tym telefonie pojawią się kolejne, w których zostaną zainstalowane  bardziej zaawansowane odbiorniki GNSS.

First Man – film o Neilu Armstrongu

Wkrótce do kin trafi First Man, fabularyzowana biografia Neila Armstronga, pierwszego człowieka na Księżycu. W rolę tytułową najsłynniejszego amerykańskiego astronauty wcieli się Ryan Gosling.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

(BDS, Pa, WSBS, CTI, KE, H2020, X, POLSA, PFA, K.)

Comments are closed.