OmegA – rakieta firmy Orbital ATK

0

Firma Orbital ATK zaprezentowała projekt nowej rakiety nośnej o nazwie OmegA.

Informacje o rakiecie o nazwie OmegA zostały zaprezentowane przez Orbital ATK 16 kwietnia 2018. Nowa rakieta ma być gotowa do służby w 2021 roku.

OmegA będzie konstrukcją trzystopniową dostępną w dwóch wersjach: dla lotów na orbitę geostacjonarną transferową (GTO) oraz do wynoszenia satelitów bezpośrednio na orbitę geostacjonarną (GEO). Oba warianty rakiety będą wyposażone w napęd na paliwo stałe w dwóch pierwszych stopniach. Górne stopnie będą zasilane ciekłym wodorem.

Nośność wariantu na GTO ma się zawierać w zakresie od 4900 do 10100 kg, zaś wariant lotu bezpośrednio na GEO ma wynosić ładunki od 5250 do 7800 kg. Rakieta ma być gotowa do pierwszego startu w 2021 roku. Z dostępnych informacji wynika, że Orbital ATK nie planuje odzyskiwania jej elementów.

Rakieta OmegA firmy Orbital ATK / Credits – Orbital ATK

Warto dodać, że firma Orbital ATK została przejęta przez Northrop Grumman (NG) – wydarzenie to było szeroko komentowane, i to nie tylko w mediach kosmicznych w połowie września 2017. Wartość przejęcia to 7,8 miliarda dolarów. Było to największe przejęcie w sektorze kosmicznym w zeszłym roku.

Firma Orbital Sciences Corporation, założona w 1982 roku, w 2015 roku połączyła się ze spółką ATK. Przez lata, aby się rozwijać, Orbital korzystała ze wszystkich możliwych opcji finansowania: inwestorzy, granty, pozyskanie innych spółek, emisja akcji, wejście na giełdę i wreszcie połączenie z innym podmiotem. Wiele z tych opcji nie było tak “prostych” do przeprowadzenia dla spółki sektora kosmicznego w latach 80. i 90. XX wieku jak dziś. Dzięki tym działaniom udało się jednak pozyskać fundusze do dalszego rozwoju.

(Orbital ATK, PFA)

Comments are closed.