Komercyjny kosmos – wrzesień 2017

0

Przedstawiamy komercyjne wydarzenia związane z sektorem kosmicznym we wrześniu 2017.

Rekrutacja do drugiej rundy Space3ac

Od początku września do końca października trwa rekrutacja do drugiej rundy akceleratora Space3ac Intermodal Transportation. Celem akceleratora jest połączenie potencjału początkujących, kreatywnych przedsiębiorców z infrastrukturą, doświadczeniem i potrzebami dużych przedsiębiorstw.

Space3ac Intermodal Transportation / Credits - Blue Dot Solutions i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Space3ac Intermodal Transportation / Credits – Blue Dot Solutions i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

W 2017 i 2018 roku Space3ac skupia się na praktycznym wykorzystaniu danych satelitarnych w sektorze transportowym. Zakwalifikowanym startupom, program zapewnia wsparcie merytoryczne (wysokiej klasy mentoring technologiczny i biznesowy), wsparcie finansowe (do 135 tysięcy PLN na jeden projekt oraz możliwy dodatkowy bonus w wysokości kilkudziesięciu tysięcy PLN) i odbiorców opracowywanych przez nie rozwiązań. Dużym przedsiębiorstwom natomiast – możliwość pozyskania innowacji “uszytej na miarę” pod konkretne zapotrzebowanie. Zadaniem startupów uczestniczących w akceleratorze będzie dostarczenie partnerom Programu innowacyjnych rozwiązań stanowiących odpowiedzi na sformułowane przez nich wyzwania technologiczne i biznesowe.

Nabór jest realizowany poprzez stronę akceleratora: www.space3.ac

Natomiast 13 października w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbędzie się spotkanie informacyjne, które wyjaśni kandydatom zasady pracy w ramach programu. Oprócz spotkań z przedstawicielami dużych przedsiębiorstw, to spotkanie jest przeznaczone również na kwestie formalne aplikacji do tego akceleratora.

Space3ac to aktualnie najlepsza możliwość z dopracowania technologicznego rozwiązania opartego o techniki satelitarne dla odbiorców przemysłu.

Space3ac – Demo Day

Dziewiętnastego września odbyło się wydarzenie o nazwie “Demo Day”, wieńczące pierwszą rundę kursu Space3ac Intermodal Transportation. Łącznie siedem młodych spółek technologicznych zaprezentowało stworzone w ramach akceleratora projekty, których celem jest odpowiedź na wyzwania, jakie postawiły przed nimi duże firmy sektora transportu intermodalnego.

Każdy z projektów jest odpowiedzią na konkretne zapotrzebowanie jednego z dużych przedsiębiorstw zaangażowanych w akcelerator: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A., Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., Instytut Morski i OT Logistics.

Koniec pierwszej rundy Space3ac Intermodal Tranportation / Credits –Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o.

IAC 2017 – komercyjnie

Podstawowe parametry pojazdu ITS / SpaceX

Podstawowe parametry pojazdu ITS / SpaceX

Na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym, który w tym roku odbywa się w Adelajdzie, zapadło kilka ciekawych komercyjnych decyzji. Na pierwszy plan oczywiście wysuwa się nowa koncepcja dużej rakiety firmy SpaceX (ITS/BFR), która oprócz lotów na orbitę i poza bezpośrednie otoczenie Ziemi może także służyć do szybkich lotów międzykontynentalnych. Czy to się uda? Czy SpaceX zagrozi poważnie przemysłowi lotniczemu? Jak na razie komentarze są bardzo różne i trudno oceniać na ile jest to możliwe oraz jak szybko takie loty by weszły do komercyjnej oferty.

Inną ciekawą informacją jest ogłoszenie kontraktu o wysokości 12,5 mln EUR na budowę aż stu małych satelitów konstelacji AISTech przez duńską firmę GOMSpace. Pierwsze z satelitów mają być dostarczone na początku 2018 roku. Głównym celem AISTech ma być identyfikacja statków na morzach.

Ponadto, zadecydowano o organizacji IAC w 2020 roku. Tę konferencję zorganizuje Dubaj, co jest wyraźnym sygnałem rosnących ambicji państw Zatoki Perskiej w sektorze kosmicznym.

Starlink – komunikacja SpaceX

We wrześniu poznaliśmy nazwę usługi satelitarnej usługi telekomunikacyjnej firmy SpaceX. Usługa otrzymała nazwę Starlink. Również we wrześniu firma SpaceX wystąpiła o ochronę własności intelektualnej dla tej mega-konstelacji satelitarnej, m.in. w formie znaku towarowego.

Docelowo mega-konstelacja komunikacji satelitarnej tej firmy ma się składać nawet z 12 tysięcy satelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Co ciekawe, Starlink ma służyć nie tylko do “typowych” usług telekomunikacyjnych – z dostępnych informacji wynika, że także miernictwo ma być oferowane za pomocą tej mega konstelacji.

Kosmiczne przejęcie

Firma Orbital ATK zostanie przejęta przez Northrop Grumman (NG) – ta informacja pojawiła się nie tylko w mediach kosmicznych w połowie września. Wartość przejęcia to 7,8 miliarda dolarów. Jest to największe przejęcie w sektorze kosmicznym w 2017 roku. Dla porównania – przejęcie firmy Digital Globe przez kanadyjską korporację MDA miało wartość około 2,4 miliarda dolarów.

Rakieta Antares 230 na stanowisku startowym (zdjęcie z października 2016). Tę rakietę zaprojekowała i zbudowała firma Orbital ATK / Credits: NASA, Bill Ingalls

Rakieta Antares 230 na stanowisku startowym (zdjęcie z października 2016). Tę rakietę zaprojekowała i zbudowała firma Orbital ATK / Credits: NASA, Bill Ingalls

Warto tu nieco więcej napisać o rozwoju firmy Orbital Sciences Corporation. Ta firma, założona w 1982 roku, w 2015 roku połączyła się z firmą ATK. Przez lata, by się rozwijać, firma Orbital korzystała ze wszystkich możliwych opcji finansowania: inwestorzy, granty, pozyskanie innych spółek, emisja akcji, wejście na giełdę i wreszcie połączenie. Wiele z tych opcji nie było tak “prostych” do przeprowadzenia dla spółki sektora kosmicznego w latach 80. i 90. XX wieku jak dziś. Dzięki tym działaniom udało się jednak pozyskać fundusze do dalszego rozwoju. Dlatego tez perspektywy przejście Orbital połączonego z ATK przez NG nie jest zaskakujące.

Szkody po utracie Telkom-1

Pod koniec sierpnia doszło do eksplozji indonezyjskiego satelity telekomunikacyjnego Telkom-1 na orbicie geostacjonarnej. Liczący 18 lat satelita przestał odpowiadać na komendy z Ziemi. Obserwacje teleskopowe wykazały, że wokół satelity powstała chmura szczątków, co wyraźnie sugeruje eksplozję.

We wrześniu nastąpiło podliczenie szkód po utracie satelity Telkom-1. Około 15 tysięcy terminali łączności satelitarnej utraciło połączenie. Te terminale były wykorzystywane m.in. przez banki i agencje rządu Indonezji. W efekcie niemożliwe było wykonywanie płatności elektronicznych przy użyciu kart w wielu miejscach tego państwa. Straty oszacowano na kilka miliardów dolarów. Uporanie się z problemem utraty możliwości komunikacyjnych zajęło w Indonezji sporą część września. Przynajmniej część terminali została “przepisana” do komunikacji z satelitą Telkom 3S.

Eksplozja Telkom-1 podniosła jednocześnie poziom ryzyka na orbicie geostacjonarnej. Inne satelity, które przebywają w pobliżu muszą obecnie częściej wykonywać manewry w celu uniknięcia szczątków. Odbywa się to za pomocą paliwa pokładowego satelitów, co skraca ich czas misji.

Nowe małe rakiety – i tak zbankrutują?

Rakieta Electron na wyrzutni startowej w Nowej Zelandii / Credits - Rocket Lab

Rakieta Electron na wyrzutni startowej w Nowej Zelandii / Credits – Rocket Lab

Choć przez świat przelewa się fala entuzjazmu co do nowych małych rakiet nośnych, pojawią się też bardzo sceptyczne głosy. We wrześniu pojawiły się dwie negatywne opinie co do małych rakiet.

Amerykańskie biuro GAO opublikowało “cennik” rakiet nośnych z całego świata. Najtańszymi okazują się być rakiety Proton i Falcon 9 (w szczególności w wersji R). Co zaskakuje, te najdroższe to właśnie te wszystkie nowe małe rakiety. Duża różnica w cenach za kilogram lub cały lot na korzyść Protona i Falcona 9R sugeruje, że większość użytkowników małych satelitów i tak będzie się starać znaleźć lot na którejś z tańszych rakiet niż wybrać dedykowaną małą rakietę. To z kolei oznacza, że nowe małe rakiety mogą konkurować o znacznie mniejszy rynek niż to się wcześniej wydawało. Co więcej, wciąż istnieje ryzyko, że rząd USA zdecyduje się wykorzystać dawne pociski nuklearne do wynoszenia małych satelitów. Taka decyzja może spowodować bankructwo wielu firm.

Drugi negatywny głos padł na wrześniowej konferencji w Paryżu.  Podczas World Satellite Business Week przedstawiciele różnych operatorów oferujących “duże” rakiety zgodnie powiedzieli, że istnieje możliwość lotów dedykowanych małym satelitom, o ile będzie to ekonomicznie opłacalne. Oznacza to, że z pewnością konkurencja ze strony “dużych” rakiet nastąpi, gdy tylko rynek małych satelitów wystarczająco urośnie. To jeszcze bardziej ogranicza perspektywy rynkowe dla nowych małych rakiet.

Podsumowując, rosnący rynek małych satelitów wcale nie musi oznaczać dużej ilości nowych małych rakiet. Jest możliwe, że tylko kilka firm będzie w stanie się utrzymać – być może tylko w specjalistycznych niszach, tam gdzie nie cena, ale inne względy są czynnikami decydującymi o wyborze rakiety.

 

Pozostałe wiadomości

Ariane 6 - wizualizacja / Credit: ESA

Ariane 6 – wizualizacja / Credit: ESA

Cztery satelity konstelacji Galileo zostaną wyniesione na średnią orbitę okołoziemską (MEO) w 2020 i 2021 roku za pomocą rakiet Ariane 6. Jest to pierwsza definitywna deklaracja użycia Ariane 6. Informacja o wyborze rakiety została przekazana 14 września. Wcześniej na Ariane 6 podpisano jedynie tzw. “opcje”, co nie jest definitywnym wyborem rakiety.

Pierwszy satelita telekomunikacyjny Bułgarii – BulgariaSat-1 – już rozpoczął regularną pracę na orbicie geostacjonarnej (GEO). Okazuje się jednak, że nie jest łatwo sprzedać dostępne moce transmisyjne tego satelity. Z dostępnych (nieoficjalnych) źródeł wynika, że BulgariaSat-1 ma obecnie zakontraktowane mniej niż połowę możliwości telekomunikacyjnych tego satelity. Satelita jest umieszczony na odcinku GEO, gdzie znajduje się dużo innych satelitów telekomunikacyjnych z innych firm, co podnosi konkurencję. Na tym rynku nie jest łatwo się przebić tylko z jednym satelitą telekomunikacyjnym – co właśnie może doświadczać operator BulgariaSat-1.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Comments are closed.