Startuje ICAres-1 – polska analogowa misja marsjańska

8

Dzisiaj o 12:00 rozpocznie się analogowa misja marsjańska ICAres-1 w bazie kosmicznej Lunares w Pile. ICAres-1 będzie trwać dwa tygodnie, podczas których szóstka analogowych astronautów zasymuluje misję na Marsie.

Głównym celem misji ICAres-1 jest przeprowadzenie unikalnych na skalę światową eksperymentów naukowych (z dziedziny uhonorowanej tegorocznym Noblem z medycyny), testowanie innowacyjnych polskich technologii oraz symulowanie ekstremalnej wersji misji kosmicznej, podczas której doszło do wypadku a jeden z astronautów jest osobą niepełnosprawną.

Cele misji ICAres-1

Logo misji ICAres-1 / Lunares

ICAres-1 (Innovative Concepts Ares) to analogowa misja astronautyczna, która zasymuluje funkcjonowanie bazy na Marsie. Odbywać się ona będzie w habitacie Lunares w Pile i potrwa dwa tygodnie, podczas których analogowi astronauci będą szczelnie zamknięci w bazie i odizolowani od świata zewnętrznego. Komunikacja z nimi będzie opóźniona o 20 min, tak jak podczas przebywania na Marsie. Czerwona Planeta znajduje się od Ziemi tak daleko, że nawet światło potrzebuje od kilku do kilkunastu minut na dotarcie z jednej planety na drugą, w zależności od tego jak daleko są od siebie. Z tego powodu nie jest możliwa rozmowa telefoniczna na żywo.

Podczas misji odbędą się eksperymenty w zakresie biologii, medycyny, psychologii oraz nowych technologii. “W ramach prowadzonych eksperymentów zastosowanie znajdą wynalazki i urządzenia polskich twórców i producentów, jak innowacyjny wózek inwalidzki Blumil, bioniczna proteza ręki firmy VBionic, czy żywność do warunków ekstremalnych wytwarzana na terenie Polski. Eksperymenty medyczne odbywają się pod auspicjami Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w ramach Pracowni Medycyny Ekstremalnej Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej.” – mówi dr Aleksander Waśniowski, pomysłodawca i organizator misji ICAres-1.

Astronauci podczas misji ICAres-1 będą także przeprowadzać eksperyment nad percepcją czasu i zegarem biologicznym. To właśnie z dziedziny chronobiologii przyznano tegorocznego Nobla z medycyny. Badania naukowe na tym polu są bardzo ważne i dla astronautów w kosmosie jak i dla nas na Ziemi. Astronauci podczas misji kosmicznych są zupełnie odizolowani od światła słonecznego, powoduje to zaburzenia snu, rytmu dnia i nocy oraz trudności z koncentracją. Analogowi astronauci zamknięci w habitacie Lunares podczas misji ICAres-1 będą zupełnie odcięci od świata zewnętrznego – nie będą wiedzieć jaka jest godzina i pora dnia na zewnątrz. Oświetlenie wewnątrz habitatu będzie sterowane zdalnie z siedziby Europejskiej Agencji Kosmicznej w Holandii, gdzie pracuje dr Agata Kołodziejczyk, pomysłodawczyni stworzenia kosmicznej bazy w Polsce. Badania te mogą przysłużyć się nie tylko przyszłym astronautom, ale także ludziom żyjącym tutaj na Ziemi, na przykład pracownikom zmianowym czy osobom cierpiącym na tzw. jetlag, czyli trudności z dostosowaniem się do strefy czasowej po przylocie do odległego miejsca na Ziemi.

Analogowi astronauci

W skład międzynarodowej misji ICAres-1 wchodzi sześciu analogowych astronautów. Zostali oni starannie wyselekcjonowani do tej misji ze względu na ich zdolności psychofizyczne oraz pracę zawodową. Wśród załogi ICAres-1 znajdują się inżynierowie, naukowcy oraz lekarz.

Dowódcą misji jest Niemka Christiane Heinicke – fizyczka i inżynier, która spędziła rok w izolacji w sponsorowanym przez NASA habitacie HI-SEAS na Hawajach.

Szczególną rolę podczas misji będzie pełnić Marcin Kaczmarzyk. Dziesięć lat temu podczas niefortunnego wypadku stracił wzrok, lewą dłoń i trzy palce prawej dłoni. Obecnie jest inżynierem i pracuje na Politechnice Rzeszowskiej, pisze doktorat na temat zagadnień związanych z wymianą ciepła w budowlach przyszłej bazy księżycowej. Jako osoba bardzo dobrze wykwalifikowana, ale z niepełnosprawnością, Marcin Kaczmarzyk sprawdzi siebie i innych członków misji oraz konstrukcję bazy Lunares w tej niecodziennej sytuacji.

Wszystkie misje analogowe zakładają, że astronauci właśnie dolecieli na Marsa i zaczynają swoją misję. Podczas misji ICAres-1 symulowany jest nie dzień pierwszy, a dzień 100 lub 1000, kiedy podczas misji coś poszło nie tak, doszło do wypadku i trzeba sobie radzić z zaistniałą sytuacją. Utrata wzroku i dłoni w wyniku wybuchu chemikaliów może zdarzyć się niestety podczas długoterminowej wyprawy. Misje kosmiczne są bardzo niebezpiecznymi przedsięwzięciami i nie można zakładać, że zawsze wszystko będzie szło dobrze. Dlatego organizowane są misje analogowe, aby przetestować różne scenariusze.

Załoga misji ICAres-1:

 • Christiane Heinicke – (Niemcy) Dowódca
 • Matt Harasymczuk – (Polska) Pierwszy Oficer | Inżynier biosystemów
 • Lucie Poulet – (Francja) Główny inżynier
 • Zuzanna Sobiak – (Polska) Lekarz
 • Marcin Kaczmarzyk – (Polska) Inżynier materiałowy
 • Szczepan Rubczyński – (Polska) Specjalista do spraw bezpieczeństwa

Astronauci przygotowania do misji ICAres-1 rozpoczęli już na wiosnę, kiedy to przeszli szkolenie survivalowe oraz ćwiczyli loty w tunelu aerodynamicznym.

Habitat Lunares

Habitat Lunares stworzyła firma Space Garden w lipcu 2017 roku. Baza powstała, aby przetestować ludzi w warunkach izolacji, osamotnienia oraz życia i pracy na bardzo małej przestrzeni. Warunki panujące w habitacie mają być analogiczne do tych, jakie będziemy mogli spotkać w przyszłej bazie na Księżycu.

Analogowi astronauci zamieszkają w habitacie składającym się z modułów: sypialnego, kuchni, biura, laboratorium biologicznego, laboratorium analitycznego, magazynu ze sprzętem, siłowni oraz łazienki. Za projekt habitatu odpowiada Leszek Orzechowski, architekt specjalizujący się w kosmicznych projektach z firmy Space is More. Moduły ułożone są w półokręgu wokół siebie tak, aby przestrzeń między nimi również można było zagospodarować na miejsce do odpoczynku. Nad tą wolną przestrzenią zamontowana jest kopuła, która łączy wszystkie moduły ze sobą. Całość połączona jest symulowaną śluzą powietrzną z wnętrzem hangaru, w którym kiedyś zaparkowany był samolot myśliwsko-bombowy Su-22. Teraz wyspany jest tam piasek, porozrzucane są kamienie i skały, które symulują powierzchnię Marsa i Księżyca. Analogowi astronauci będą musieli przebrać się w kombinezon kosmiczny, aby wyjść “na powierzchnię” Marsa.

ICAres-1 to już trzecia misja analogowa w habitacie Lunares w 2017 roku po Poland Mars Analog Simulation 2017 oraz Lunar Expedition 1, a planowane są kolejne.

(Radek Grabarek, LUNARES)

8 komentarzy

 1. setki analogowych ministrów, Napoleonów a nawet potomków kosmitów przebywa już na misjach w zakładach psychiatrycznych realizując program Funduszu Zdrowia

 2. Aegis Maelstrom on

  Czy można prosić redakcję o spuszczanie powietrza z tak napompowanych artykułów promocyjnych?

  “Głównym celem misji ICAres-1 jest przeprowadzenie unikalnych na skalę światową eksperymentów naukowych (z dziedziny uhonorowanej tegorocznym Noblem z medycyny)”.

  Naprawdę? Będziecie w namiocie badać zagadnienia MOLEKULARNE cyklu dobowego? Sekwencjonować genom czegoś? Zgłębiać zagadnienie kinazy seriny na przykładzie stawonoga? Traktować jakieś wyekstrahowane białko mutagenami, czymś jak metanosulfonian etylu (tak wyizolowano białko PERIOD, które sekwencjonował noblista Young)? Badać współdziałanie acetylotransferazy histonowej i dimeryzacji na białku CLOCK szkarłupnia?

  A może po prostu będziecie się niewysypiać? Bo wiecie, na tej zasadzie mój dwutygodniowy obóz zerowy przed studiami również był zestawem “unikalnych eksperymentów z zakresu biologii, medycyny, psychologii oraz nowych technologii” i jeszcze kilku innych, polecam. Może powinienem sobie przyznać dyplom – ale po przemyśleniu proponuję nieco (nomen omen) zejść na ziemię.

  Życzę miłej zabawy, aczkolwiek te wszystkie udawanki mnie zwyczajnie bawią – ani nie jesteście w stanie symulować klimatu, ani najbardziej podstawowych problemów bytowych, ani nawet kwestii psychologicznych (wyjazd na taki kemping, który zawsze może zostać przerwany, to coś zupełnie innego niż ponad dwuletnia podróż bez realnych mechanizmów ewakuacyjnych przez gros czasu).

 3. “Analogowa misja”, “analogowi astronauci” ?
  Czy autor artykułu zna polską definicję pojęcia “analogowy” ?
  Skąd uparte dążenie do używania tego pretensjonalnego, aczkolwiek całkowicie błędnego określenia ?

  • To prawidłowo utworzony i zastosowany przymiotnik odrzeczownikowy pochodzący od rzeczownika “analog”, którego definicja w słowniku PWN jak najbardziej odpowiada przypisanemu w artykule znaczeniu. To nie jedyny przypadek w języku polskim kiedy jedno słowo ma więcej niż jedno znaczenie, a niektóre z jego znaczeń nie są powszechnie znane.

  • To prawidłowo utworzony i zastosowany przymiotnik odrzeczownikowy pochodzący od rzeczownika “analog”, którego definicja w słowniku PWN jak najbardziej odpowiada przypisanemu w artykule znaczeniu. To nie jedyny przypadek w języku polskim kiedy jedno słowo ma więcej niż jedno znaczenie, a niektóre z jego znaczeń nie są powszechnie znane.