EagleEye: start w misji Transporter-11

0

Polski satelita EagleEye trafi na orbitę w ramach startu Transporter-11 firmy SpaceX.

Creotech Instruments poinformował o skorzystaniu z rakiety Falcon 9 w ramach startu Transporter-11 do wyniesienia satelity EagleEye.

EagleEye to pierwszy zaprojektowany i zbudowany w Polsce satelita o masie większej niż 50 kg. Zadaniem tego satelity będą obserwacje Ziemi o rozdzielczości rzędu ok. 1 m z bardzo niskiej orbity na wysokości ok. 350 km.

Ten satelita oparty na platformie mikrosatelitarnej HyperSat, która opracowywana jest przez inżynierów Creotech Instruments od 2017 roku. EagleEye został opracowany przez firmę Creotech Instruments, Scanway oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Siódmego maja 2024 firma Creotech Instruments poinformowała o wyborze rakiety Falcon 9 do wyniesienia EagleEye. Satelita zostanie wyniesiony w ramach startu Transporter-11. Start aktualnie jest planowany na lipiec 2024. Miejscem startu będzie baza Vandenberg w Kalifornii.

Warto tu dodać, że satelita w kwietniu 2024 zakończył testy kwalifikacyjne, w tym m.in. testy wibracyjne oraz w komorze termiczno-próźniowej.

(CRI)

Leave A Reply