Hiszpańska firma pozyskuje miliony na budowę rakiet

0

Hiszpańska firma technologiczna PLD Space otrzymała 2 mln euro z Komisji Europejskiej na rozwój projektu małej rakiety orbitalnej. Łącznie firma zebrała z rynku kilka mln euro podczas ostatniej rundy finansowania.

PLD Space zamyka właśnie rundę finansowania A2 dla rozwoju swoich projektów – rakiety suborbitalnej Arion 1 oraz mającej osiągnąć orbitę Arion 2. Łącznie z finansowaniem uzyskanym z Komisji Europejskiej hiszpańska firma zebrała ponad 9 mln euro.

Pierwszy lot suborbitalnej rakiety Arion 1 powinien nastąpić w 2019 roku, a wersji rozwojowej – Arion 2, w 2021 roku. W odniesieniu do wcześniejszych założeń nastąpiło opóźnienie obu debiutów o jeden rok.

Około 70% technologii wykorzystanej w rakiecie Arion 1 powtarza się również w wersji orbitalnej. Firma planuje zastosowanie mieszanki systemów spadochronowych i systemów rakietowych w celu odzyskiwania komponentów nosicieli ładunków. Arion 1 ma mieć możliwość wynoszenia na trajektorie suborbitalne ładunków o masie od 100 do 200 kg. Arion 2 z kolei ma wynosić na niskie orbity (LEO) ładunki o masie do 150 kg.

Firma PLD Space pozyskała wsparcie finansowe i techniczne od różnych partnerów, publicznych i prywatnych, wliczając w to hiszpańskie ministerstwa, Europejską Agencję Kosmiczną czy spółkę GMV. Ta ostatnia posiada większościowy udział w PLD Space po tym jak w styczniu 2017 roku zamknięta została runda finansowania o wartości 7,1 mln dolarów. GMV zajmuje się budową podsystemów awioniki dla rakiet Arion.

(SN)

Comments are closed.