Udany start Atlasa 5 z SBIRS-GEO 4 (20.01.2018)

0

Dwudziestego stycznia rakieta Atlas 5 wyniosła amerykańskiego satelitę wczesnego ostrzegania SBIRS-GEO 4.

Do startu doszło 20 stycznia o godzinie 01:48 CET. Start odbył się z wyrzutni LC-41 na przylądku Canaveral. W tym locie wykorzystano rakietę Atlas 5 w konfiguracji 401. Wyniesiony nią satelita trafił na orbitę transferową GTO, skąd dotrze do wyznaczonego punktu na orbicie geostacjonarnej (GEO). Operatorem lotu było przedsiębiorstwo United Launch Alliance.

Głównym ładunkiem Altasa 5 był amerykański satelita wczesnego ostrzegania SBIRS-GEO 4. Jest to czwarty satelita konstelacji Space Based Infrared System (SBIRS), która wykorzystuje sensory podczerwieni w poszukiwaniu startów rakiet, w szczególności pocisków balistycznych.

Poprzednie satelity z tej serii zostały wyniesione kolejno w 2011, 2013 i 2017 roku. Na początku przyszłej dekady na orbitę zostaną wyniesione kolejne satelity tej konstelacji: SBIRS-GEO 5 i SBIRS-GEO 6.

https://www.youtube.com/watch?v=DxKqjHWLn6A
Nagranie startu Atlasa 5 z 20.01.2018 / United Launch Alliance

Satelita SBIRS-GEO 4 został zbudowany przez firmę Lockheed Martin na bazie platformy A2100M, głównie wykorzystywanej dla satelitów telekomunikacyjnych. Jego masa startowa SBIRS-GEO 4 wynosi około 4500 kg. Satelita ma funkcjonować przez najbliższe 12 lat.

Amerykańskie Siły Powietrzne potwierdziły, że lot Atlasa został wykonany zgodnie z planem. Sygnał z satelity został odebrany w 37 minut po starcie. W ciągu 10 dni powinien dotrzeć na orbitę geostacjonarną. Na miejscu jego systemy będą sprawdzane i kalibrowane przez około siedem miesięcy zanim rozpocznie służbę operacyjną.

(SN, GSP)

Comments are closed.