NASA i Boeing ustalają datę misji OFT-2

0

Na 25 marca wyznaczono datę startu drugiego testu bezzałogowego pojazdu CST-100 Starliner.

Misja OFT-2 to drugi bezzałogowy test kapsuły CST-100 Starliner. 25 stycznia 2021 roku NASA i Boeing ustaliły datę startu tej misji na 25 marca 2021.

Infografika pojazdu CST-100 Starliner / Credits - Boeing
Infografika pojazdu CST-100 Starliner / Credits – Boeing

Nieudany lot OFT-1

Rakieta Atlas 5 wyniosła 20 grudnia 2019 kapsułę CST-100 Starliner do pierwszej testowej i bezzałogowej misji tego pojazdu. Oznaczenie tej misji to OFT-1. Lot rakiety Atlas 5 przebiegł prawidłowo, jednak działania kapsuły CST-100 Starliner po wejściu na wstępną orbitę spowodowały błędną orientację pojazdu i nieprawidłowe manewry orbitalne. Błąd był spowodowany posługiwaniem się błędnym czasem w kapsule. Efektem błędnych manewrów było odwołanie dotarcia kapsuły CST-100 Starliner do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i skrócenie pobytu na orbicie do dwóch dni.

W kolejnych godzinach lotu orbita CST-100 została podniesiona do wysokości ok. 249 x 273 km. Podczas drugiego dnia krążenia wokół Ziemi wykonano serię testów, w tym rozłożenie węzła cumowniczego kapsuły. Te testy przebiegły prawidłowo.

Dwudziestego drugiego grudnia 2019 nastąpił powrót kapsuły na Ziemię. O 13:24 CET nastąpił manewr deorbitacyjny, który zakończył się sukcesem. Chwilę po manewrze deorbitacyjnym nastąpiło udane odrzucenie modułu serwisowego kapsuły. Na cztery minuty przed lądowaniem nastąpiło otwarcie pierwszych spadochronów, po czym otwarcie głównych spadochronów a następnie odrzucenie osłony termicznej kapsuły. Lądowanie w bazie White Sands nastąpiło o godzinie 13:58 CET.

CST-100 Starliner pod spadochronami na około 3 minuty przed lądowaniem / Credits - NASA TV
CST-100 Starliner pod spadochronami na około 3 minuty przed lądowaniem / Credits – NASA TV

Ryzykowne błędy, czas poprawek

W kolejnych tygodniach na jaw wyszło, że w trakcie pierwszego testowego lotu wykryto kolejne błędy. Jeden z błędów wykryto podczas naziemnych testów, w czasie gdy trwała misja CST-100. Błąd był związany obsługą silniczków korekcyjnych pojazdu CST-100 podczas separacji kapsuły od modułu serwisowego. Gdyby błąd nie został poprawiony, istniałoby poważne ryzyko uderzenia modułu serwisowego w kapsułę i w konsekwencji ryzyko niekontrolowanego obrotu kapsuły w trakcie deorbitacji lub też uszkodzenia osłony termicznej. Błąd poprawiono jeszcze zanim rozpoczęło się schodzenie CST-100 z orbity. Kapsuła wylądowała bez problemów w wyznaczonym regionie. Dlatego też siódmego lutego 2020 NASA i Boeing zorganizowały wspólną konferencję dla mediów. Podczas tego spotkania pojawiła się informacja, że NASA zarekomendowała przegląd procedur weryfikacyjnych dla oprogramowania pojazdu CST-100 Starliner. Firma Boeing postanowiła przeprowadzić ponowną weryfikację całego oprogramowania – było to wówczas około jeden milion linii kodu.

Pod koniec lutego 2020 pojawiła się informacja, że NASA wymogła na firmie Boeing przeprowadzenie jeszcze jednego testu bezzałogowego kapsuły CST-100 Starliner. Oznaczenie tego lotu to OFT-2. Misja wówczas była wstępnie proponowana na lipiec 2020.

Druga misja CST-100 bezzałogowa

Szóstego kwietnia 2020 Boeing poinformował, że postanowił przeprowadzić drugą bezzałogową misję pojazdu CST-100 Starliner. Ten lot testowy zostanie wykonany w całości ze środków finansowych firmy Boeing. Co ciekawe – była to decyzja firmy Boeing. NASA kilka tygodni później oficjalnie zatwierdziła propozycję tej misji na ISS.

Przez kolejne miesiące trwały poprawki oprogramowania, testy poprawek, weryfikacje poprawek oraz ich akceptacja. Proces formalnie zakończył się dopiero pod koniec 2020 roku. Wówczas było pewne, że OFT-2 odbędzie się w 2021 roku.

OFT-2 – start 25 marca 2021

Dwudziestego piątego stycznia 2021 roku NASA i Boeing ustaliły datę startu misji OFT-2 na 25 marca 2021. Jest to oczywiście data “nie wcześniej niż”, co oznacza, że inne czynniki, takie jak pogoda czy awaria sprzętu, mogą dalej opóźnić tę misję.

Start odbędzie się za pomocą rakiety Atlas-5 z wyrzutni LC-41 na Florydzie. W tym locie kapsuła CST-100 ma dotrzeć do ISS.

Dzień po starcie CST-100 dotrze do ISS. Pobyt na Stacji powinien trwać do około 8 kwietnia. Co ciekawe, wówczas na ISS będzie nadal przebywać załoga misji Crew-1, która dotarła do tego kompleksu orbitalnego za pomocą “konkurencyjnej” kapsuły Dragon 2.

Misja OFT-2 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

Comments are closed.