Rakietowa niedziela i poniedziałek (09-10.02.2020)

0

W niedzielę (9 luty) i poniedziałek (10 luty) doszło do trzech startów rakiet, z czego jeden start był nieudany.

Dziewiątego lutego o godzinie 02:34 CET nastąpił start japońskiej rakiety H-2A. Start nastąpił z kosmodromu Tanegashima. Na pokładzie znalazł się satelita  IGS Optical-7. Jest to satelita zwiadowczy, element systemu obserwacyjnego rządu Japonii. Ten system jest budowany od końca lat 90. XX wieku, od czasu pierwszych prób wysłania satelitów przez Koreę Północną. IGS Optical-7 jest szesnastym satelitą systemu zwiadowczego Japonii.

Start H-2A z IGS Optical-7 / Credits – NVS

Nieudany irański start

Także 9 lutego doszło do startu irańskiej rakiety Simorgh. Start nastąpił o godzinie 16:45 CET. Na pokładzie rakiety znalazł się irański satelita Zafar-1. Z dostępnych informacji wynika, że przynajmniej duża część lotu przebiegła prawidłowo, ale rakieta nie osiągnęła wystarczającej prędkości i nie udało się wprowadzenie satelity Zafar-1 na orbitę. Osiągnięta prędkość była o 1 km/s za niska dla prawidłowego wejścia na niską orbitę okołoziemską. Z dostępnych informacji wynika także, że górny stopień rakiety oraz satelita spłonęły później w atmosferze nad Pacyfikiem.

Jest to pierwszy nieudany start rakiety orbitalnej w 2020 roku. W 2019 roku Iran przeprowadził trzy próby rakiet orbitalnych: jedna z nich zakończyła się eksplozją tuż nad wyrzutnią startową. Start z 9 lutego 2020 jest jednak wyraźnym dowodem, że Iran zamierza nadal próbować umieścić swoje satelity na orbicie.

Atlas V wynosi Solar Orbiter

Dziesiątego lutego o godzinie 05:03 CET nastąpił start europejsko-amerykańskiej misji Solar Orbiter. Start nastąpił za pomocą rakiety Altas V z wyrzutni LC-41 na Florydzie. Lot przebiegł prawidłowo i sonda została skierowana na odpowiednią orbitę heliocentryczną. Zgodnie z harmonogramem lotu nastąpiło także rozłożenie paneli słonecznych oraz przesłanie potwierdzenia statusu sondy do centrum kontroli misji.

Start misji Solar Orbiter / Credits – European Space Agency, ESA

Misja Solar Orbiter odbywa się z polskim udziałem. Centrum Badań Kosmicznych PAN odpowiadało za budowę jednostki przetwarzania (instrument digital processing unit) i oprogramowanie niskiego poziomu instrumentu STIX, oraz za jego testy termiczne i naziemne oprzyrządowanie elektryczne.

https://www.youtube.com/watch?v=BF7_BM3as4s
Orbita misji Solar Orbiter / Credits – ESA

Polecamy artykuł na temat misji Solar Orbiter.

(PFA, NSF, ESA, Tw, NASA)

Comments are closed.