Blue Dot Solutions na Space Studies Programme 2018

0

Tegoroczny kurs Space Studies Programme Międzynarodowego Uniwersytetu Kosmicznego (ISU) odbywa się w Delft w Holandii. Wśród 130 uczestników Polskę reprezentuję dr inż. Krzysztof Kanawka, prezes Blue Dot Solutions.

International Space Unviersity (ISU) został założony w 1987 roku przez Petera Diamandisa (związany m.in. z X-Prize i Planetary Resources), Todda Hawleya oraz Boba Richardsa (obecnie Moon Express). Inicjatywa przekształciła się w elitarną uczelnię, która uczestników kształci we wszystkich obszarach sektora kosmicznego. Uniwersytet prowadzi roczne, magisterskie studia podyplomowe w Strasburgu oraz intensywne kursy SSP (Space Studies Programme), które co roku odbywają się w innym kraju.

Obecnie kanclerzem uczelni jest Buzz Aldrin, drugi człowiek który stanął na Księżycu. Wcześniej tę funkcję pełnili Jean-Jacques Dordain (były dyrektor generalny ESA) oraz Arthur C. Clarke (pomysłodawca satelity telekomunikacyjnego, futurolog oraz pisarz science-fiction).

Kursy ISU ukończyło około 4000 osób z czego kilkadziesiąt osób to Polacy. Jednak dopiero od kilku lat, wraz ze znacznym rozwojem krajowego sektora kosmicznego, absolwenci uczelni decydują się na pracę w Polsce.

Ranga International Space University porównywalna jest z ukończeniem specjalistycznego Harwardu lub dyplomem MBA Uniwersytetu Stanforda w Dolinie Krzemowej. Bardzo szeroka sieć kontaktów i powiązań umożliwia szybkie i efektywne prowadzenie projektów kosmicznych. Pół żartem opowiada się anegdotę, że absolwenci ISU to swoista „space mafia”.

Space Studies Programme trwają zazwyczaj około dziewięciu tygodni. W pierwszej części programu uczestnicy słuchają wykładów osób takich, jak Jim Green (główny dyrektor programu naukowego NASA), Joseph Pelton (twórca terminu „polityka kosmiczna”) czy Jeffrey Hoffman (amerykański astronauta, który brał udział w pierwszej misji naprawy teleskopu Hubble’a). W następnej kolejności uczestnicy biorą udział w warsztatach. Zdecydowanie zachęca się wybór specjalizacji z poza dziedziny pracy uczestnika. Warsztaty obejmują takie tematy jak nauki ścisłe, przedsiębiorczość, inżynieria, prawo oraz czynnik ludzki. W ten sposób uczestnicy mogą lepiej poznać, jak funkcjonują różne działy w sektorze kosmicznym.

Ostatnią częścią programu to tak zwany TP (Team Project). Można go porównać do napisania małego doktoratu w parę tygodni przez 20-30 osób, które mówią różnymi językami oraz pochodzą z różnych kultur pracy. TP ma symulować pracę w dużych projektach sektora kosmicznego. Jednocześnie między zespołami funkcjonuje duża rywalizacja, zaś wyniki są publicznie prezentowane i publikowane pod koniec programu. Często raporty są następnie cytowane i komentowane przez agencje kosmiczne oraz główne firmy sektora kosmicznego. Tegoroczne tematy TP to:

  • Przystosowanie do Zmian Klimatycznych: powodzie i jakość powietrza,
  • Aktywne usuwanie śmieci kosmicznych,
  • Przetrwanie nocy na Księżycu
  • Prognozowanie pogody i przemysł energetyczny

W tym roku kurs Space Studies Programme (SSP18) odbywają się na terenie Politechniki w Delft. Lokalnymi organizatorami są Holenderskie Biuro Kosmiczne z bliską współpracą Uniwersytetu w Lejdzie oraz należącym do ESA Centrum ESTEC. Do SSP2018 zakwalifikowało się 136 uczestników z 35 państw z całego świata. Polska jest reprezentowana przez jedną osobę. Dr inż. Kanawka od ponad 10 lat związany jest z różnymi projektami sektora kosmicznego. Kierował m.in. projektem POSITION, pierwszym projektem w ramach programu Horyzont 2020 w tematyce Space z polskim podmiotem koordynującym, jak również był bezpośrednio zaangażowany w tworzenie akceleratora technologii kosmicznych Space3ac.  Od 2014 roku dr inż. Kanawka pełni rolę prezesa Blue Dot Solutions.


Ceremonia otwarcia SSP 18 / ISU

Mamy nadzieje, że wraz z rozwojem sektora kosmicznego w kraju, kiedyś pojawi się również szansa, aby zrealizować Space Studies Programme w Polsce. Więcej o uczelni można przeczytać pod tym adresem.

Autor jest absolwentem SSP14 w Montrealu.

Comments are closed.