Lądownik Blue Origin dla Artemis V

0

NASA wybrała lądownik dla misji Artemis V.

Agencja kosmiczna NASA wybrała lądownik dla misji Artemis V , w trakcie której ma się odbyć kolejne lądowanie na Księżycu. Wybór padł na firmę Blue Origin.

W ramach programu Artemis NASA – wraz z wieloma innymi państwami i agencjami – zamierza powrócić na Srebrny Glob. W programie Artemis ważną rolę odgrywa Europa. Co ciekawe, w tym przypadku lądowniki mają być wykonywane przez firmy prywatne. Wybór NASA nastąpił 19 maja 2023 roku. Wybór dotyczył misji Artemis V, która obecnie jest planowana do wykonania w 2029 roku. Firma Blue Origin (BO) zaprojektuje, zbuduje i przetestuje lądownik księżycowy. Wartość kontraktu ze strony NASA to 3,4 mld USD.

Dwa różne lądowniki księżycowe to wg NASA mniejsze ryzyko i większe możliwości przeprowadzania misji różnego typu. Lądownik SpaceX ma znacznie większe rozmiary, co potencjalnie może oznaczać możliwość przeprowadzania innych misji księżycowych.

Plany misji Artemis V zakładają “przesiadkę” astronautów z MPCV Orion do lądownika księżycowego na stacji Gateway. Aktualnie przewiduje się, że ta misja Artemis V zostanie przeprowadzona w 2029 roku.

Warto tu dodać, że NASA w kwietniu 2021 wybrała lądownik firmy SpaceX do misji księżycowych. Wówczas wybrano tylko jeden lądownik, co się spotkało z dużą krytyką z wielu środowisk w USA. NASA tłumaczyła wybór względami finansowymi. Firma BO później apelowała w sprawie lądownika, ale NASA podtrzymała swój wybór.

Program Artemis jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA)

Comments are closed.