SpaceX wyniesie dwa moduły Gateway

2

NASA wybrała firmę SpaceX do wyniesienia dwóch pierwszych modułów stacji Gateway.

Stacja Lunar Orbital Platform-Gateway (LOP-G, wcześniej znana jako Deep Space Gateway, DSG, a obecnie zwykle nazywana też skrótowo “Gateway”) to projekt małego kompleksu załogowego krążącego wokół Księżyca. LOP-G ma krążyć po eliptycznej sześciodniowej orbicie typu “Near Rectilinear Halo Orbit” (NRHO), w której punkt najbliższy do naszego satelity to ok. 3000 km, zaś najdalszy – ok. 70 tysięcy km. Utrzymanie LOP-G na tego typu orbicie wymagałoby delta-v o wartości zaledwie 10 m/s rocznie – byłby to świetny punkt “przesiadkowy” do eksploracji Księżyca. Co więcej, LOP-G będzie mogła zmieniać swoją orbitę, ułatwiając tym samym poszczególne misje na powierzchnię Srebrnego Globu.

W maju 2020 NASA poinformowała, że analizuje możliwość wspólnego wyniesienia dwóch pierwszych modułów stacji Gateway. W lutym 2021 zapadła decyzja co do rakiety nośnej. Wyniesione mają zostać dwa moduły Power and Propulsion Element (PPE) i Habitation and Logistics Outpost (HALO). Start ma odbyć się nie wcześniej niż w maju 2024 roku. Koszt misji to 331.8 milionów USD. Rakietą będzie Falcon Heavy firmy SpaceX. 

PPE to moduł który będzie dostarczał prąd dla tej stacji. Będzie również odpowiedzialny za komunikację z Ziemią. Moduł HALO będzie miejscem, w którym astronauci będą przebywać i przeprowadzać badania. HALO zostanie wyposażony w systemy podtrzymywania życia i porty cumujące dla statków kosmicznych.

Rakieta, która wyniesie moduły stacji to Falcon Heavy rozwijany przez SpaceX. Ma ona 70 metrów wysokości i jest w stanie wynieść 63,8 ton na niską orbitę ziemską. Z dostępnych informacji wynika, że rakieta jest w stanie dostarczyć około 21 ton ładunku na trajektorię ku naszemu naturalnemu satelicie. 

Start rakiety Falcon Heavy - 25.06.2019 / Credits - SpaceX
Start rakiety Falcon Heavy – 25.06.2019 / Credits – SpaceX

Polecamy wątek o programie Artemis na naszym forum! 🙂 www.forum.kosmonauta.net/forum

Autorem artykułu jest Mikołaj Data – serdecznie dziękujemy!

2 komentarze

  1. Słyszałem że te 60 ton na LEO z palca wyssane i że taki ciężar zniszczy rakietę pod nim.
    No ale jest szansa że Stacja zostanie złożona w miarę szybko.

    • 60 ton na LEO to w dużej mierze sama rakieta i paliwo – 135 t na LEO Saturna V to w większości prawie pełny stopień Saturn IVB.