NASA wybiera lądowniki księżycowe

8

NASA podjęła decyzje co do wyboru lądowników księżycowych dla programu Artemis.

Rok temu informowaliśmy o rozstrzygnięciu pierwszego etapu konkursu na lądowniki księżycowe dla programu Artemis. NASA wówczas wybrała trzy koncepcje do dalszych prac: National Team (czyli Blue Origin, Lockheed Martin, Northrop Grumman i Draper), Dynetics przy współudziale Sierra Nevada oraz firmę SpaceX.

Trzy koncepcje lądowników, które zwyciężyły w konkursie NASA / Credits - NASA
Trzy koncepcje lądowników, które zwyciężyły w konkursie NASA / Credits – NASA

Szesnastego kwietnia NASA poinformowała o wyborze lądownika księżycowego dla programu Artemis. NASA postanowiła współpracować dalej z firmą SpaceX przy pracach nad lądownikiem.

Lądownik SpaceX to pojazd Starship. Ten pojazd jest aktualnie testowany przez firmę SpaceX w serii pojazdów prototypowych o oznaczeniu SN. Ostatni test (SN11) zakończył się eksplozją w locie – zaś wcześniejszy udanym lądowaniem prototypu.

SpaceX od samego początku wydawał się być liderem w tym konkursie NASA. Co ciekawe, wydawało się jednak, że NASA wybierze także drugą konstrukcję. Na telekonferencji prasowej dotyczącej wyboru przedstawiciele NASA tłumaczyli wybór m.in. zaawansowaniem technologicznym prac nad pojazdem Starship.

Wybór lądownika księżycowego dla programu Artemis / Credits – NASA

Pojazd SpaceX jest największym z zaproponowanych. Astronauci, by dostać się na powierzchnię Srebrnego Globy, będą musieli skorzystać ze specjalnego dźwigu. Z pewnością pojazd Starship będzie także w stanie dostarczyć dużą ilość ładunku na powierzchnię Księżyca.

(NASA)

8 komentarzy

  1. NASA ma w czym przebierać – zamawia dziś i pojutrze kurier już dostarcza gotowy lądownik z instrukcją obsługi i gwarancją:)

  2. Byłoby dobrze żeby NASA przestała zajmować się poprawnością polityczną i ideologiczną (“pierwsza kobieta”, “pierwsza osoba kolorowa”, “ilość astronautek”) a powróciła do zajmowania się nauką i rozwojem. Już teraz oglądając newsy NASA ma się wrażenie jakby to był teatrzyk wiecznie sztucznie uśmiechniętych kukiełek.

  3. Z tymi datami to niestety racja. Gdzie za 3 lata by się mieli z tym lądownikiem wyrobić. Zero szans i tyle. Może za 6, 7…..

    • A wtedy kiedy zapowiadali to terminy były realne? Jeszcze pamiętam jak się zapowiadali wizytę na Marsie już w 2030 r.

  4. POWTARZAM TO OD DAWNA -nie ma ZADNTCH szans na lot w 2024 niezle bedzie jak sie wyrobia w 2030. Stany ledwo docieraja na LEO a SLS ma za maly udzwig i jeszcze nie lata. 10 lat po STS prawie w calosci pozorowana praca w NASA