Lot Starshipa SN10 na 10 km

2

Czwartego marca firma SpaceX przeprowadziła testowy lot Stashipa SN10. Lot zakończył się udanym lądowaniem! Kilka minut po lądowaniu doszło do eksplozji rakiety.

Test modelu SN10 pojazdu Starship został wykonany 3 marca 2021 roku z Boca Chica w Teksasie. Wcześniej wykonane zostały loty modeli SN5, SN6, SN8 i SN9 – dwa ostatnie były lotami na wyższy pułap (10 i 12,5 km).

Do startu SN10 doszło 4 marca 2021 około godziny 00:15 CET. SN10 wznosił się powoli na trzech silnikach Raptor. W trakcie lotu stopniowo były wyłączane silniki – zgodnie z planem. Po osiągnięciu zakładanego pułapu (ok. 10 km) rozpoczął się powrotny lot w pozycji horyzontalnej. Pojazd w ten sposób obniżał swoją wysokość, aż do ostatnich sekund przed lądowaniem. Następnie doszło do udanego lądowania SN10. Jest to duży sukces firmy SpaceX.

SN10 po lądowaniu / Credits - SpaceX
SN10 po lądowaniu / Credits – SpaceX

Łącznie lot trwał 6 minut i 20 sekund.

Nagranie z testu SN10 / Credits – SpaceX

Kilka minut po lądowaniu SN10. Lądowanie mogło być twarde i rakieta stała w pozycji nieco przechylonej. W pewnym momencie doszło do eksplozji w pobliżu dolnej części SN10, w wyniku której większość tego pojazdu została podrzucona.

Eksplozja SN10 kilka minut po lądowaniu / Credits - nasaspaceflight
Eksplozja SN10 kilka minut po lądowaniu / Credits – nasaspaceflight

Polecamy wątek na Polskim Forum Astronautycznym dotyczący pojazdu Starship.

(PFA, SpaceX)

2 komentarze

  1. A kilka minut po lądowaniu rakieta nieoczekiwanie eksplodowała. Z nagrań to wygląda tak jakby doszło do pęknięcia poszycia na styku dna zbiornika paliwa i kadłuba…