Podskok Starshipa SN6

5

Trzeciego września 2020 prototyp pojazdu kosmicznego Starship o numerze seryjnym SN6 wykonał podskok. Był to drugi taki test w locie dla prototypu pojazdu Starship.

Pierwszy test w locie (“podskok”) prototypu pojazdu Starship odbył się 5 sierpnia 2020. Wówczas podskok wykonał egzemplarz o oznaczeniu SN5. Lot trwał około 45 sekund.

Drugi podskok prototypu Starshipa odbył się 3 września 2020 roku. Wówczas do lotu wykorzystano egzemplarz o oznaczeniu SN6. W tym podskoku również osiągnięto pułap około 150 metrów. Poniższe nagranie prezentuje ten lot.

Drugi podskok Starshipa – 03.09.2020 / Credits – nasaspaceflight

Pojazd jest napędzany przez pojedynczy silnik rakietowy Raptor, wykorzystujący ciekły metan w roli paliwa oraz ciekły tlen w roli utleniacza. Pojedyncza jednostka generuje około 2 MN ciągu i jest to najpotężniejszy silnik napędzany taką kombinacją paliwa i utleniacza. Oba materiały pędne można – przynajmniej teoretycznie – wytwarzać na powierzchni Marsa. Jeden z procesów – wytwarzanie tlenu – ma zostać sprawdzony w realnym środowisku atmosfery marsjańskiej – jest to jeden z celów misji łazika marsjańskiego Perseverance.

Oficjalne nagranie podskoku SN6 przygotowane przez SpaceX / Credits – SpaceX SpaceNews

Polecamy wątek na Polskim Forum Astronautycznym dotyczący pojazdu Starship.

(PFA, SpaceX)

5 komentarzy

  1. Czy ktoś wie jakie wymiary ma ten “silos”? 😉

    Pełnowymiarowy Starship ma mieć podobno 120m długości (przy 2 stopniach) i 9m średnicy, ale ciekawi mnie jak pokaźna jest ta okrojona wersja i czy ma już docelową średnicę.