Start Falcona 9 z dwunastą paczką satelitów Starlink

0

Trzeciego września firma SpaceX przeprowadziła start rakiety Falcon 9, na pokładzie której znalazła się dwunasta paczka satelitów Starlink.

Do startu rakiety Falcon 9 doszło 3 września 2020 o godzinie 14:46 CEST. Start nastąpił z wyrzutni LC-39A na Florydzie. Na pokładzie tej rakiety znalazła się dwunasta paczka sześćdziesięciu satelitów konstelacji Starlink. Lot przebiegł prawidłowo i satelity zostały uwolnione na wstępnej orbicie okołoziemskiej, skąd pod własnym napędem dotrą do operacyjnej orbity o wysokości około 550 km. Proces podwyższania orbity zajmie kilka tygodni.

Po zakończonej pracy pierwszy stopień rakiety Falcon 9 prawidłowo wylądował na platformie morskiej. Było to drugie lądowanie tego pierwszego członu rakiety Falcon 9.

Start dwunastej paczki satelitów Starlink / Credits – SpaceX

W tym locie użyto innej formy uwolnienia satelitów Starlink. Po zakończeniu pracy drugi stopień został wprowadzony w ruch obrotowy. Dzięki temu przy uwolnieniu satelity Starlink uzyskały lepszą pozycję względem siebie, choć niektóre ujęcia po uwolnieniu zdają się sugerować możliwość zetknięcia się satelitów ze sobą.

Był to już dwunasty start Falcona 9 w budowie mega-konstelacji satelitarnej Starlink. Ta konstelacja satelitów ma oferować już niebawem globalne usługi telekomunikacyjne, w tym dostęp do internetu. Wielka konstelacja satelitów spotkała się z krytyką z różnych środowisk – w tym astronomicznych. Firma SpaceX odpowiada, że wprowadziła szereg modyfikacji, które ograniczą widoczność tych satelitów na nocnym niebie. W innych kwestiach, takich jak cyberbezpieczeństwo nie ma jeszcze pełnych propozycji ze strony SpaceX.

Ten start rakiety Falcon 9 był komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także zestawienie ciekawych nagrań z obserwacji satelitów Starlink z poprzednich przelotów.

(PFA, S-X)

Comments are closed.