Obserwacje satelitów Starlink – maj/czerwiec 2020

1

Zapraszamy do przeglądu najciekawszych nagrań z przelotów satelitów Starlink z maja i początku czerwca 2020. Na niektórych z nagrań widać “błyski” satelitów Starlink. (Zaktualizowane o nagrania z 6 czerwca 2020).

Od maja 2019 rok u firma SpaceX umieszcza swoją megakonstelację satelitów Starlink na orbicie. Docelowo aż 12 tysięcy satelitów Starlink ma się znaleźć na orbicie. Jest to wartość porównywalna z całkowitą ilością wszystkich obiektów, jakie obecnie znajdują się na różnych orbitach wokół Ziemi, włączając w to większe “śmieci kosmiczne”. Oprócz SpaceX inne firmy planują także umieszczenie setek satelitów na orbicie dla celów telekomunikacyjnych – przykładem może być OneWeb – pierwsza generacja ma składać się z 648 satelitów (jest jednak możliwe że ta firma niebawem zakończy działalność).

Czwartego czerwca 2020 nastąpił start ósmej paczki satelitów Starlink. Lot zakończył się sukcesem i wszystkie 60 satelitów zostało umieszczonych na wstępnej orbicie okołoziemskiej. Start odbył się nad ranem (czasu europejskiego) i około 20 minut po starcie pojawiły się pierwsze raporty z obserwacji. W nocy z 4 na 5 czerwca nastąpiły kolejne przeloty tej paczki satelitów Starlink, które były obserwowane w dużej części Europy – w tym i Polski. Poniższe nagrania prezentują przeloty najnowszej paczki satelitów Starlink.

Przelot satelitów Starlink – 4 czerwca – obserwacja z Grecji / Credits – Vasilis Kavanozis
Przelot ósmej paczki satelitów Starlink – nagranie z Polski (4 czerwca 2020) / Credits – Avalanche
Przelot około 25 minut po starcie – obserwacja z Serbii / Credits – NG Films
Obserwacje z okolic Zielonej Góry / Credits – kosmitek3

Poniższe nagrania zostały zarejestrowane w nocy z 4 na 5 czerwca 2020. Wówczas separacja pomiędzy satelitami była już nieco większa.

Przelot 5 czerwca o godzinie 1:45 czasu lokalnego (0:45 CEST) – obserwacja z Litwy / Credits – Vitanas
Przelot w nocy z 4 na 5 czerwca – obserwacja z Portugalii. Na tym nagraniu wyraźnie widać “błyskanie” kolejnych satelitów Starlink / Credits – brunolabs

Poniższe dwa nagrania zostały zarejestrowane 5 i 6 czerwca 2020.

Wieczorny przelot satelitów Starlink nad Paryżem (6 czerwca 2020) / Credits – Thierry Legault

Przelot z Wielkiej Brytanii (noc z 5 na 6 czerwca, godzina 00:45 CEST, 23:45 czasu lokalnego) / Credits – Movie Vertigo
Przelot z 6 czerwca 2020 – widoczne są rozbłyski satelitów Starlink (a następnie spadek ich jasności poniżej możliwości detekcji kamery) / Credits – AstroFan
Starlink-8 Train nad Pomorzem 06/07.06.2020 – Time-lapsy / Credits – Polski AstroBloger

Poniższe nagranie prezentuje obserwacje samego startu tej paczki satelitów Starlink. Ujęcie z drona, znajdującego się około 50 km od wyrzutni LC-40 na Florydzie.

Start rakiety Falcon 9 z satelitami Starlink – ujęcie z drona (04.06.2020) / Credits – KAPDIV1

Następują także obserwacje wcześniej umieszczonych satelitów. Poniższe nagranie prezentuje przeloty zarejestrowane 2 czerwca 2020.

Przeloty satelitów Starlink – obserwacja z Polski z czerwca 2020 / Credits – Mr SuperMole
Przelot nad Londynem – 5 maja 2020 / Credits – John Pahl

Dotychczasowe loty Starlink

Był to już ósmy start dla konstelacji Starlink. Pierwszy start Starlink został przeprowadzony 24 maja 2019. Drugi start rakiety Falcon 9 z paczką satelitów Starlink odbył się 11 listopada 2019. Po raz trzeci satelity konstelacji Starlink znalazły się na orbicie 7 stycznia 2020. Kolejny, czwarty start rakiety Falcon 9 z paczką satelitów Starlink nastąpił 29 stycznia 2020. Piąta paczka satelitów Starlink została wyniesiona na orbitę 17 lutego 2020. Szósty start dla konstelacji Starlink firma SpaceX przeprowadziła 18 marca 2020. Siódmy start Starlink odbył się 22 kwietnia 2020.

Przeloty satelitów Starlink są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Najnowsza paczka satelitów Starlink jest komentowana w tym wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Jeden komentarz

  1. kiedy w końcu zaczną testy?
    obiecywali, że jak będą miec więcej niż 420 szt to zaczną testy (pełny obieg na orbitach zodiakalnych)
    czyli polska powinna być w pierwszym teście dostępna na granicy słyszalności.