Komercyjny kosmos – marzec 2020

1

Zapraszamy do podsumowania wydarzeń w komercyjnym sektorze kosmicznym z marca 2020 roku.

Space3ac – Akceleracja trwa, a startupy nie zapominają pomagać

Space3ac to program akceleracyjny dla startupów, młodych firm technologicznych, zespołów naukowych i programistycznych. Do 31 maja można zgłaszać projekty, przez stronę internetową Space3ac. W obecnej edycji akceleratora są aż 22 startupy, które pomimo pandemii realizują swoje wdrożenia do Odbiorców Technologii, a do tego nie zapominają pomagać.

Trustman stworzył nową, dostępną już usługę szybkiej i automatycznej detekcji osób potencjalnie zarażonych koronawirusem. Quantum CX znalazło sposób na kontrolowanie zakażenia w miejscu pracy poprzez wykrycie podwyższonej temperatury pracowników z dokładnością do 0,05°. Symmetrical rozpoczął testy aplikacji, umożliwiającej w prosty i szybki sposób wcześniejszą wypłatę części wynagrodzenia dla pracownika. Organizator akceleratora Space3ac, Blue Dot Solutions przyłączył się do akcji #pomocdlaszpitali i drukuje przyłbice dla trójmiejskich szpitali. 

Konstelacje 2019

W marcu 2019 Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) przedstawiła laureatów “Konstelacji 2019”. Jest to wyróżnienie dla osób, podmiotów i inicjatyw związanych z polską branżą kosmiczną. W tym roku nagrodzono m.in. firmę ITTI (“Firma Roku”), firmę CloudFerro (“Zagraniczny Sukces”) oraz Kingę Gruszecką (“Nadzieja Sektora”). Poniższe nagranie prezentuje ogłoszenie laureatów “Konstelacji 2019”.

Konstelacje – Nagrody Kosmiczne ARP SA 2019 / Credits – Bartosz Sokolinski

Koronawirus, Europa, świat i branża kosmiczna

W marcu 2020 praktycznie cała Europa została poważnie dotknięta kryzysem spowodowanym pandemią choroby COVID-19, wynikłą z rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Pod koniec marca problemy dotknęły także USA.

Pierwszym praktycznym efektem pandemii COVID-19 było odwołanie wielu konferencji i spotkań lub też przeniesienie na okres jesienny. Część wydarzeń została zrealizowana w formie online. Wiele organizacji zaproponowało także przeprowadzenie hackatonów w formie online, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Przed połową marca praktycznie wszystkie firmy europejskiej branży kosmicznej wysłały swoich pracowników do pracy zdalnej. Wyjątkiem jest tutaj włoska firma Avio, producent komponentów do rakiet Vega i Ariane. Zamknięty został także kosmodrom Kourou i opóźnione zostały loty rakiet – w tym “europejskiej wersji” rosyjskiego Sojuza. W marcu 2020 Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) postanowiła opóźnić start misji ExoMars do 2022 roku.

Z kolei duża część spółek skupiających się na oprogramowaniu i przetwarzaniu danych satelitarnych, w szczególności obserwacji Ziemi (EO), zanotowała wzrost zainteresowania ich usługami. Powstało dużo analiz wpływu zatrzymanej produkcji przemysłowej na środowisko – przykładowo w Chinach oraz Włoszech zanotowano wyraźny spadek koncentracji związków takich jak tlenki azotu czy też zapylenia atmosfery. Inne oceny, oparte częściowo o dane EO lub pozycjonowania (GNSS), to m.in. ocena aktywności przemysłowej w różnych regionach świata, ilość tankowców oczekujących na załadunek ropy oraz ogólna aktywność społeczeństwa w różnych państwach.

Porównanie stężenia troposferycznego dwutlenku azotu ze stycznia i lutego 2020 w Chinach. Wyraźny spadek stężenia ma związek z zatrzymaniem produkcji przemysłowej / Credits - NASA, ESA
Porównanie stężenia troposferycznego dwutlenku azotu ze stycznia i lutego 2020 w Chinach. Wyraźny spadek stężenia ma związek z zatrzymaniem produkcji przemysłowej / Credits – NASA, ESA
Spadek stężenia dwutlenku azotu nad Włochami – okres styczeń – marzec 2020 (dane z satelity Sentinel-5P) / Credits – European Space Agency, ESA

Pod koniec marca pojawiły się poważne problemy w USA. 23 marca pojawiła się informacja, że zmarł pierwszy pracownik firmy Boeing. W firmie Blue Origin nastąpił mały “bunt” pracowników, którzy zaprotestowali przeciwko wyjazdowi na kolejny start rakiety New Shepard. Złe wieści napłynęły także z firmy Bigelow Aerospace, która 23 marca postanowiła zwolnić wszystkich pracowników.

W marcu NASA rozpoczęła przygotowania do zatrzymania prac w swoich różnych ośrodkach. O ile część prac (oprogramowanie, dokumentacja) można wykonać zdalnie, o tyle duża część prac nad sprzętem została zatrzymana. Jednym z wyjątków są przygotowania do misji Mars 2020 Perseverance, której start zaplanowano na lipiec tego roku.

OneWeb bliski bankructwa

Pod koniec marca firma OneWeb zgłosiła do amerykańskich władz tzw. “Chapter 11”, czyli ochronę przed wierzycielami. Informacja do pracowników firmy OneWeb została przesłana dosłownie na kilka godzin przed startem rakiety Sojuz z 34 satelitami tej konstelacji (21 marca 2020).

Informacje o kłopotach finansowych OneWeb pojawiały się u różnych źródeł od kilku miesięcy. Firma miała duże problemy w zabezpieczeniu kolejnej rundy finansowania swojego rozwoju. “Ostatnią szansą” dla OneWeb były rozmowy z japońskim SoftBank (i jego partnerami), jednakże rozmowy zakończyły się fiaskiem. Wartość rundy inwestycyjnej dla OneWeb na tym etapie miała wynieść aż 2 miliardy dolarów. Tak dużej wartości nie udało się jednak pozyskać, co zostało powiązane m.in. z niepewnością wokół pandemii COVID-19. Łącznie do 2020 roku w OneWeb zainwestowano około 3 miliardów dolarów.

“Łabędzi śpiew” OneWeb? Start rakiety Sojuz z 34 satelitami OneWeb (21 marca 2020)/ Credits – Arianespace/OneWeb/Roscosmos

Na orbicie w tej chwili przebywają 74 satelity OneWeb. Jak na razie przyszłość tych satelitów nie jest jasna. Wiadomo jednak, że OneWeb przeprowadzi próbę sprzedaży uzyskanych wcześniej licencji na wykorzystanie pasm radiowych. Może to oznaczać, że satelity OneWeb nie będą mogły być wykorzystywane – chyba, że znajdzie się nabywca na te satelity oraz pasma radiowe. W przypadku braku nabywców całość stanie się własnością rządu Wielkiej Brytanii, gdzie główny podmiot OneWeb był zarejestrowany.

Pod koniec marca pojawiła się także informacja, że OneWeb ma łącznie ponad 1,5 miliarda dolarów długów. Część tych zobowiązań jest związana z produkcją satelitów (wykonywana przez koncern Airbus). Co ciekawe, niektóre zobowiązania stały się przedmiotem sporu pomiędzy OneWeb a innymi podmiotami.

Warto tu dodać, że w momencie ogłoszenia ochrony przed wierzycielami struktura udziałowa OneWeb była bardzo skomplikowana. Udziałowcami byli m.in. SoftBank, grupa Virgin a nawet… Coca-Cola. Wyjaśnienie zobowiązań, ważności zobowiązań oraz rzeczywistej wartości OneWeb zajmie z pewnością kilka kolejnych miesięcy.

AWS rozpoczyna usługę dostępu do satelitów

Firma Amazon Web Services (AWS), część koncernu Amazon, rozpoczyna usługę dostępu do satelitów. Oferta skierowana jest przede wszystkim do operatorów satelitów, którzy nie posiadają własnych stacji naziemnych. Dzięki AWS możliwy jest dostęp do satelitów z kilku stacji naziemnych. Aktualnie AWS oferuje dostęp do satelitów z pięciu stacji naziemnych na całym świecie.

Dostęp do satelitów – w szczególności w przypadku globalnej sieci stacji naziemnych – wydaje się być ciekawą niszą rynkową. W najbliższych latach ilość satelitów z pewnością wzrośnie, jednak dostęp może być ograniczony z uwagi na duże koszty budowy stacji naziemnej. AWS wkracza na segment przemysłu kosmicznego, gdzie jeszcze nie ma ustalonych silnych graczy, co oznacza, że ta firma może zdobyć duży udział na tym rynku.

Bez ubezpieczenia kolizji na LEO

W marcu 2020 kolejna firma ubezpieczeniowa ograniczyła wachlarz swoich produktów w branży kosmicznej. Firma Assure Space zrezygnowała z ubezpieczania przed kolizjami dla satelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Inne typowe ubezpieczenia, takie jak starty, ubezpieczenie satelitów “w drodze” do punktu docelowego czy też operacje na orbicie geostacjonarnej (GEO)

Kolizje na LEO zaczynają być na tyle powszechne, że firmy ubezpieczeniowe coraz częściej rezygnują z oferowania polis dla satelitów operujących na tej orbicie. Jak na razie kilka firm nadal oferuje tego typu ubezpieczenia, ale w niektórych przypadkach ich zakres jest ograniczony lub też nie są one oferowane wszystkim operatorom.

Horyzont 2020 – 200 zgłoszeń w najnowszych konkursach kosmicznych

Piątego marca upłynął termin zgłoszeń do konkursów związanych z branżą kosmiczną współfinansowanych z programu Horyzont 2020. Większość wniosków projektowych musi być realizowana przez międzynarodowe konsorcja (minimum 3 partnerów z 3 różnych państw UE). Podobnie jak poprzednie konkursy i ten spotkał się z dużym zainteresowaniem z całej Europy. Łącznie nadesłano 200 wniosków. Te wnioski będą ubiegać się o nieco ponad 100 milionów EUR finansowania.

Wśród nadesłanych wniosków 6 dotyczyło robotyki kosmicznej, 8 napędów w przestrzeni kosmicznej / utrzymaniu orientacji satelity, 23 technologii telekomunikacyjnych, 50 wykorzystania danych satelitarnych, 4 analizy ruchu satelitów na różnych orbitach, 14 związanych z niezależnością technologiczną Europy, 20 związanych z wykorzystaniem danych obserwacji Ziemi (EO), 28 łączących technologie Big Data ze sztuczną inteligencją oraz EO, 20 dla wsparcia przedsiębiorczości, 23 dla ewolucji usług systemu Copernicus, 1 dla nowych koncepcji rozwiązań dla kalibracji oraz walidacji danych systemu Copernicus oraz 3 dla powiązania danych Copernicus z tematyką wody. Wyniki zostaną ogłoszone prawdopodobnie w lipcu 2020.

(BDS, Tw, VG, Ab, SO, NYSE)

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Jeden komentarz