Niezwykłe projekty na Forum Sektora Kosmicznego w Warszawie

0

Już 4 czerwca w Warszawie odbędzie się Forum Sektora Kosmicznego.

Już 4 czerwca 2024 roku, w Warszawie odbędzie się Forum Sektora Kosmicznego. Wydarzenie zgromadzi polskie firmy działające w branży kosmicznej oraz instytucje i międzynarodowe organizacje.

Wśród prelegentów spotkania znajdziemy przedstawicieli Europejskiej Agencji Kosmicznej, Polskiej Agencji Kosmicznej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, czy Agencji Rozwoju Przemysłu. Organizowane przez Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego wydarzenie, stanowi wyjątkową okazję do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami i innowacjami w polskim sektorze kosmicznym, a także spotkania ze Sławoszem Uznańskim – astronautą projektowym ESA.

Wśród kilkudziesięciu firm – członków Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego – które zaplanowały swoją obecność na Forum Sektora Kosmicznego, warto zwrócić uwagę na kilka podmiotów, takich jak KP Labs, PIAP Space, BitByBit Company, Blue Dot Solutions, Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Fundacja New Space, które niedawno przedstawiły
interesujące projekty, takie jak przetwarzanie danych na orbicie, serwisowanie satelitów, zarządzanie systemem naziemnym misji
kosmicznych, użycie zaawansowanych algorytmów do obróbki danych satelitarnych czy szkolenia z inżynierii kosmicznej.

KP Labs, pionier w dziedzinie przetwarzania danych na pokładzie satelitów zaprezentuje na swoim stoisku model satelity Intuition-1, który niedawno dostarczył pierwsze przetworzone na orbicie zdjęcia hiperspektralne. Firma specjalizuje się w rozwijaniu technologii sztucznej inteligencji do analizy danych kosmicznych, co zostało zastosowane w eksperymencie LeopardsISS, który poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach Polskiej Misji na ISS. Uczestnicy forum będą mieli możliwość zobaczenia jednostek przetwarzania danych oraz dowiedzenia się więcej o rozwiązaniach AI wykorzystywanych przez KP Labs.

PIAP Space, lider w dziedzinie robotyki kosmicznej, opowie o swoich nowych projektach: prototypie ramienia robotycznego dla księżycowej misji ESA, a także przygotowała koncepcji naprawy i tankowania satelitów na orbicie.

BitByBit Company z Poznania specjalizuje się w tworzeniu zaawansowanego oprogramowania dla segmentu naziemnego zarządzania misjami kosmicznymi. W ramach realizowanego obecnie projektu działa na rzecz ujednolicenia zarządzania europejskimi misjami kosmicznymi, co pozwoli na szybsze i bardziej efektywne przeprowadzanie eksploracji kosmosu przez europejskie podmioty. Na Forum Sektora Kosmicznego będzie można także spotkac przedstawicieli tej firmy.

Na FSK obecna będize także Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., która realizuje projekt ARP Space Academy, czyli szkolenia dedykowane inżynierom, którzy chcą rozpocząć pracę w sektorze kosmicznym, oraz pracownikom technicznym mającym doświadczenie w innych branżach i chcącym przekwalifikować się na branżę kosmiczną. Szkolenia dają podstawy teoretyczne i praktyczne w różnych dziedzinach nauka inżynierskich, z naciskiem na specyfikę inżynierii kosmicznej.

Fundacja New Space, która jest patronem tegorocznego Forum Sektora Kosmicznego, dąży do udostępnienia wiedzy na temat przestrzeni kosmicznej poprzez organizację wydarzeń takich jak wystawy i pokazy wizualne, a także projekty edukacyjne i szkolenia. Fundacja organizuje konkursy, warsztaty oraz inne inicjatywy dla uczniów i studentów. Niedawno zakończony etap konkursu Direction: Space stanowi doskonały przykład ich działalności. Projekt umożliwia uczestnikom zdobycie praktycznych doświadczeń oraz bezpośredniego kontaktu z naukowcami z ESA i CERN, a także wyjazdy studyjne do tych instytucji i mikrogrant na realizację badań.

Na Forum Sektora Kosmicznego nie zabraknie też Sławosza Uznańskiego, astronauty projektowego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Będzie On gościem specjalnym wydarzenia. Polski Astronauta chętnie podzieli się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat eksploracji kosmosu oraz roli Polski w międzynarodowych programach kosmicznych. To unikalna okazja do bezpośredniej rozmowy z Polakiem, który ma szansę polecieć w kosmos.

Sławosz Uznański / Credits - ESA
Sławosz Uznański / Credits – ESA

Forum Sektora kosmicznego odbędzie się 4 czerwca 2024 roku w️ godzinach: 9:30 – 17:00, w Warszawskim Centrum EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14

Przedstawiciele mediów, którzy chcą uczestniczyć w spotkaniu proszeni są o rejestrację pod linkiem: Rejestracja na Forum Sektora Kosmicznego

(SA, FSK)

Leave A Reply