Rakietowy początek 2020 roku

0

Siódmego stycznia doszło do dwóch startów rakiet: Falcona 9 z Florydy oraz CZ-3B z Xichang. Były to pierwsze starty rakiet orbitalnych w 2020 roku.

Falcon 9 wynosi trzecią paczkę satelitów Starlink

Pierwszy start w 2020 roku należał do rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Tego dnia o godzinie 03:19 CET rakieta Falcon 9 wyniosła trzecią paczkę satelitów Starlink (drugą operacyjną). Był to trzeci start Falconów 9 wynoszących satelity Starlink: poprzednie nastąpiły w maju 2019 i w listopadzie 2019.

Lot rakiety Falcon 9 nastąpił z wyrzutni LC-40 na Florydzie. Lot rakiety przebiegł prawidłowo. Satelity zostały uwolnione nieco ponad godzinę po starcie. Po zakończonej pracy pierwszy stopień Falcona 9 wylądował na platformie morskiej. Firmie SpaceX nie udała się natomiast próba odzyskania części osłony aerodynamicznej (choć “było bardzo blisko”).

Zapis startu rakiety Falcon 9 – 07.01.2020 / Credits – SpaceX

CZ-3B wynosi tajnego (lub eksperymentalnego) satelitę

Drugi start w 2020 roku nastąpił 7 stycznia o godzinie 16:20 CET. O tej godzinie z kosmodromu Xichang nastąpił start rakiety CZ-3B. Na pokładzie tej rakiety znalazł się piąty satelita Tongxin Jishu Shiyan Weixing (TJSW-5). Satelita został wprowadzony na orbitę transferową GTO. Co ciekawe, chińskie źródła sugerują, że TJSW-5 jest eksperymentalnym satelitą telekomunikacyjnym. Niektóre zachodnie źródła sugerują, że TJSW-5 jest satelitą o tajnym przeznaczeniu, być może typu “signals intelligence”. Dostępne źródła sugerują, że zadaniem tego satelity jest nasłuch różnych źródeł radiowych w zakresie od 200 MHz do 2,5 GHz.

CZ-3B wynosi TJSW-5 – 07.01.2020 / Credits – CCTV

Jaki będzie 2020 rok? Wielu komentatorów branży kosmicznej przewiduje ponad 100 startów różnych rakiet. Z pewnością zobaczymy w tym roku zwiększoną częstotliwość startów amerykańskich (częściowo za sprawą firmy SpaceX, ale nie tylko!), z pewnością także często będą startować rakiety z Chin. Coraz częściej będą startować nowe konstrukcje, w szczególności te obsługujące małe satelity. W tym roku nastąpią także starty poza bezpośrednie otoczenie Ziemi – w szczególności ku planecie Mars.

Starty rakiet są komentowane w dziale na Polskim Forum Astronautycznym.

(SpaceX, PFA, NSF)

Comments are closed.