Falcon 9 wynosi paczkę Starlink-6

4

Osiemnastego marca 2020 rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę szóstą paczkę satelitów konstelacji Starlink.

Start rakiety Falcon 9 z szóstą paczką satelitów Starlink nastąpił 18 marca 2020 o godzinie 13:16 CET. Start nastąpił z wyrzutni LC-39 na Florydzie. Na pokładzie tej rakiety znalazło się 60 satelitów megakonstelacji Starlink. Poprzedni start nastąpił 17 lutego 2020. W tym starcie wykorzystano pierwszy stopień rakiety Falcon 9 po raz piąty (oznaczenie stopnia – B1048) oraz po raz drugi osłony aerodynamiczne dla ładunku. Był to jednocześnie szósty start rakiety Falcon 9 w 2020 roku.

Po zakończonej pracy pierwszy stopień Falcona 9 wykonał powrót na Ziemię. Tuż po ósmej minucie od startu doszło do próby lądowania pierwszego stopnia na platformie morskiej. Lądowanie zakończyło się niepowodzeniem – pierwszy stopień nie został odzyskany. Było to drugie utracenie stopnia przez firmę SpaceX od 25 czerwca 2019 (od czasów trzeciego startu rakiety Falcon Heavy) – podczas poprzedniego startu satelitów Starlink także utracono pierwszy stopień Falcona 9.

Piętnaście minut po starcie doszło do uwolnienia satelitów Starlink. Uwolnienie przebiegło planowo. Satelity zostały uwolnione na orbicie parkingowej, skąd każdy satelita za pomocą własnego napędu osiągnie docelową wysokość 550 km (chyba, że firma SpaceX zadecyduje inaczej – w przypadku pierwszej paczki Starlink kilka satelitów zostało przeznaczonych do testów).

Uwolnienie satelitów Starlink - 18.03.2020 / Credits - SpaceX
Uwolnienie satelitów Starlink – 18.03.2020 / Credits – SpaceX

Następny start satelitów Starlink może nastąpić jeszcze przed końcem marca. Do końca marca może odbyć się także kolejny start konkurencyjnej konstelacji OneWeb.

(PFA, S-X)

4 komentarze

  1. To była piąta misja operacyjna, a w maju 2019 przeprowadzono misję testową (ver. 0.9).