Falcon Heavy – start STP-2

6

Dwudziestego piątego czerwca nastąpił udany start rakiety Falcon Heavy w ramach misji STP-2. Z uwagi na zainstalowane satelity, misja miała bardzo nietypowy przebieg.

Do startu rakiety Falcon Heavy doszło 25 czerwca o godzinie 08:30 CEST, pod koniec trzygodzinnego okienka startowego. Start nastąpił z wyrzutni LC-39A. Na pokładzie rakiety Falcon Heavy znalazły się 24 satelity oraz “balast”. Większość z tych satelitów to CubeSaty, z których część powstała na uniwersytetach, zaś część przy współpracy z NASA. Dla Falcona Heavy był to pierwszy nocny start.

Głównym celem tej misji była demonstracja możliwości Falcona Heavy dla potrzeb amerykańskiego wojska. Z tego też powodu rakieta Falcon Heavy wyniosła szereg ładunków na kilka orbit o różnych wysokościach. Jest to dość nietypowa zdolność Falcon Heavy – rakiety o dużych zdolnościach wynoszenia ładunku, choć oczywiście dużo zależało od poprawnej pracy górnego stopnia.

Rozmieszczanie 24 satelitów na różnych orbitach trwało kilka godzin. Łączna masa startowa ładunku wyniosła zaledwie 3700 kg – niewiele jak na możliwości rakiety Falcon Heavy. Ostatni satelita został zwolniony około trzy godziny i trzydzieści minut po starcie.

Podobnie jak w poprzednich startach rakiet Falcon Heavy, i tym razem doszło do próby lądowania pierwszego stopnia. Dwa człony boczne (“boostery”) lądowały na lądzie na Florydzie bez problemu. Centralny człon miał lądować na platformie morskiej, znajdującej się około 1200 km od miejsca startu. Dla firmy SpaceX był to najtrudniejsze z dotychczasowych lądowań. Niestety, to lądowanie nie było udane – rakieta uderzyła w wody Atlantyku, blisko platformy morskiej. Udało się natomiast odzyskać jedną z owiewek osłony aerodynamicznej.

Eksplozja centralnego członu pierwszego stopnia Falcona Heavy nieopodal platformy morskiej - 25.06.2019 / Credits - SpaceX
Eksplozja centralnego członu pierwszego stopnia Falcona Heavy nieopodal platformy morskiej – 25.06.2019 / Credits – SpaceX
Lądowanie członów pierwszego stopnia Falcona Heavy – 25.06.2019 / Credits – SpaceX

Był to trzeci start rakiety Falcon Heavy. Pierwszy start tej dużej rakiety (6 lutego 2018) wyniósł samochód – Teslę Roadster – na eliptyczną orbitę heliocentryczną. Orbita Tesli (oraz górnego stopnia) przecina orbity Ziemi oraz Marsa. Drugi start Falcona Heavy miał charakter komercyjny – na pokładzie rakiety znalazł się duży satelita telekomunikacyjny ArabSat-6A.

Start Falcona Heavy w ramach STP-2 jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. A

(SpaceX)

6 komentarzy