Drugi start Falcona Heavy – pełny sukces

5

Drugi start rakiety Falcon Heavy zakończył się pełnym sukcesem.

Do startu drugiego egzemplarza rakiety Falcon Heavy doszło 12 kwietnia o godzinie 00:35 CEST z historycznej wyrzutni LC-39A na Florydzie. Lot przebiegł perfekcyjnie – oprócz prawidłowego wyniesienia satelity firmie SpaceX udało się odzyskać wszystkie trzy rakiety pierwszego członu rakiety oraz obie owiewki aerodynamiczne.

Zapis startu Falcona Heavy z Arabsat-6A / Credits – SpaceX

Dwa człony poboczne pierwszego stopnia rakiety Falcon Heavy wylądowały na lądzie tuż przed ósmą minutą od startu, zaś człon środkowy wylądował na platformie morskiej tuż przed dziesiątą minutą od startu. Tuż przed godziną 5 CEST firma SpaceX poinformowała, że udało się jej odzyskać owiewki aerodynamiczne.

Dla firmy SpaceX to pierwsze całkowite odzyskanie członów pierwszego stopnia rakiety Falcon Heavy i zarazem pierwsze całkowite udane odzyskanie obu owiewek aerodynamicznych.

Rakieta Falcon Heavy wyniosła w tym locie dużego satelitę telekomunikacyjnego Arabsat-6A na orbitę “supersynchroniczną”. Wprowadzenie na tę orbitę pozwoliło na zaoszczędzenie paliwa pokładowego satelity i w konsekwencji przedłużenie czasu misji.

Jaką przyszłość czeka rakieta Falcon Heavy? Przede wszystkim z pewnością będzie wypełniać loty komercyjne i wojskowe – najbliższy zaplanowany jest na połowę tego roku. Jest także możliwe, że Falcon Heavy będzie aktywnie wspierać “przyśpieszone” plany eksploracyjne NASA – dwudziestego szóstego marca administracja Białego Domu nakreśliła nowy cel dla NASA: powrót człowieka na Księżyc przed końcem 2024 roku. Rakieta Falcon Heavy może odgrywać ważną rolę w tych planach, gdyż rakieta NASA – SLS – doświadcza dużych opóźnień.

Warto tu dodać, że 6 lutego 2018 o godzinie 21:45 CET z wyrzutni LC-39A wystartowała po raz pierwszy ciężka rakieta nośna – Falcon Heavy (FH). Lot rakiety – poza odzyskaniem środkowego członu – zakończył się pełnym sukcesem. Wyniesiony ładunek (Tesla Roadster z “astronautą”) został wysłany na heliocentryczną orbitę, której najdalszy punkt przekracza orbitę Marsa.

5 komentarzy

 1. Aegis Maelstrom on

  Spory sukces: drugi lot juz komercyjny zajal im az 14 miesiecy, ale poszlo i wchodzi do czestszego uzycia. Gorzej z wykorzystaniem: jeden ciezki satelita docelowo na GEO, to Ariane 5 bierze wiecej, a Ariane 6 ma to utrzymac.

  A co na to wszystko Blue Origin? 🙂

  • Prawda, że Ariane 5 też mogłaby wynieść tego satelitę. Ale rzecz w cenie: jeśli ktoś ma do wyniesienia określonego satelitę na określoną orbitę, to wybierze rakietę tańszą, a to, czy zostaną w pełni wykorzystane jej możliwości, nie ma żadnego znaczenia.

   • Aegis Maelstrom on

    Pytanie czy wybrano tansza (a nie np. wygodniejsza bo bez wspolpasazera), a jesli tak to o ile.

    Wg oficjalnego cennika Falcon Heavy z powrotnym ladowaniem kosztuje 90 mln USD. Do tylu za ciezkiego satelite potrafila zejsc z cena Arianespace wiec oszczednosc, jesli jest, nie jest obecnie tak wielka jak mozna bylo oczekiwac.

 2. Oglądałem na żywo w nocy to i retransmisję katastrofy Beresheet. Najpierw kicha z lądownikiem a później trzy złote medale 🙂 I teraz jeszcze czytam że wyłowili owiewki. Pełen sukces z bonusami 🙂