Udany start Falcona 9 z drugą paczką Starlink

0

Jedenastego listopada rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę drugą paczkę satelitów Starlink.

Start rakiet Falcon 9 nastąpił 11 listopada 2019 o godzinie 15:56 CET. Start nastąpił z wyrzutni LC-40 na Florydzie. Na pokładzie rakiety Falcon 9 znalazła się “paczka” sześćdziesięciu satelitów Starlink.

Po zakończonej pracy pierwszy stopień powrócił na Ziemię i wylądował na platformie morskiej. Lądowanie – 8 minut i 26 sekund po starcie – przebiegło bez problemów.

Tuż po lądowaniu pierwszego stopnia na platformie morskiej / Credits - SpaceX
Tuż po lądowaniu pierwszego stopnia na platformie morskiej / Credits – SpaceX

Godzinę po starcie nastąpiło udane uwolnienie satelitów Starlink.

Jest to druga paczka satelitów Starlink. Pierwsza – prototypowa – paczka została wyniesiona 24 maja 2019 o godzinie 04:30 CEST. Przez kolejne tygodnie po starcie obserwowaliśmy wstępne prace i rozmieszczenie tego zestawu satelitów Starlink. Testy wypadły na tyle dobrze, że w listopadzie 2019 druga paczka Starlink była już gotowa do wysyłki. Druga paczka Starlink jest już uznawana za operacyjną.

W tym starcie po raz pierwszy firma SpaceX wykorzystała czwarty raz pierwszy stopień rakiety Falcon 9. W trakcie przekazu ze startu przedstawiciel firmy SpaceX poinformował, że pierwsze stopnie Falcona 9 są zaprojektowane na dziesięciokrotne ponowne wykorzystanie.

Łącznie SpaceX ma zamiar użyć trzech “powłok” dla swojej konstelacji: około 7500 satelitów ma operować na niskiej orbicie o wysokości około 340 km, 1600 na orbicie o wysokości około 550 km i 2900 na orbicie o wysokości 1150 km. Niektóre środowiska naukowe branży kosmicznej uważają, że ta ostatnia “powłoka” może być bardzo niebezpieczna z uwagi na swoją dużą wysokość oraz obecność innych “kosmicznych śmieci”. W tej kwestii z pewnością niebawem będą musiały zostać wprowadzone regulacje, gdyż nie tylko SpaceX ma zamiar zbudować swoje “mega konstelacje” satelitarne.

Wizja artystyczna satelitów Starlink na orbicie / Credis - SpaceX
Wizja artystyczna satelitów Starlink na orbicie / Credis – SpaceX

Start tej “paczki” satelitów Starlink jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, S-X)

Comments are closed.