Udany lot Unity 25

0

Pierwszy “kosmiczny lot” SpaceShipTwo od lipca 2021.

Dwudziestego piątego maja 2023 rakietoplan VSS Unity wykonał pierwszy “kosmiczny” lot od lipca 2021 roku. Był to ostatni test przed wejściem Virgin Galactic do komercyjnych działań.

Dwa tygodnie temu informowaliśmy o zapowiedzi firmy Virgin Galactic (VG) dotyczącej “kosmicznego” lotu rakietoplanu SpaceShipTwo (SS2). Kilka dni później pojawiła się data 25 maja jako początek “okienka startowego”. Tego też dnia samolot WhiteKnightTwo (WK2) wzniósł się w powietrze z egzemplarzem SS2 o nazwie VSS Unity. Start nastąpił po godzinie 16:15 CEST, zaś odrzucenie rakietoplanu i zapłon silnika rakietowego około 18:10 CEST. Lot odbył się ze Spaceport America.

Załoga składała się z czterech osób: Beth Moses, Luke Mays, Jamila Gilber oraz Christopher Huie. Celem tej misji była m.in. “walidacja doświadczeń z lotu przez astronautów, przed pierwszym komercyjnym lotem”.

Firma VG nie przeprowadziła żadnej relacji z tego lotu testowego. Pojawiło się kilka tweetów. Relację przeprowadził zespół portalu Nasaspaceflight.

Jeden z tweetów dotyczył parametrów lotu “Unity 25”. Maksymalny osiągnięty pułap lotu wyniósł 87,22 km.

Kilka godzin po misji firma VG opublikowała nagranie podsumowujące misję Unity 25:

Podsumowanie lotu Unity 25 / Credits – Virgin Galactic

Pierwszy lot komercyjny, o oznaczeniu “Galactic 01” ma się odbyć pod koniec czerwca 2023.

Jak na razie nie podano załogi lotu “Galactic 01”. Można zakładać, że firma Virgin Galactic oficjalnie ogłosi załogę po udanym locie “Unity 25”. Być może pasażerowie “Galactic 01” to włoscy piloci wojskowi, którzy mieli wziąć udział w opóźnionym (lub odwołanym?) locie “Unity 23”.

Lot kosmiczny czy wysokościowy?

Warto tu dodać, że firma VG uznaje 80 km za granicę kosmosu. Jest to wartość używana przez amerykańskie siły powietrzne (USAF). Najpopularniejszą granicą jest tzw. linia Kármána, czyli 100 km nad poziomem morza. W zależności od definicji loty VSS Unity można zarówno uznać za “kosmiczne” jak i “wysokościowe”.

Do 2014 roku Virgin Galactic testowała rakietoplan VSS Enterprise, pierwszy egzemplarz SpaceShipTwo. Ten pojazd został utracony podczas katastrofy w dniu 31 października 2014. Wówczas zginął jeden z pilotów rakietoplanu. W wyniku śledztwa NTSB (National Transport Safety Board, Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu) ustalono, że do katastrofy doszło w wyniku błędu ludzkiego, z powodu zbyt szybkiego uwolnienia powierzchni nośnych rakietoplanu, co doprowadziło do zmiany charakterystyki aerodynamicznej pojazdu. Choć VSS Unity ma wprowadzonych kilka usprawnień konstrukcyjnych, wciąż pojawiają się pytania czy SpaceShipTwo jest bezpieczny.

(VO)

Comments are closed.