Informacje o rakiecie HEXA 4 z Politechniki Poznańskiej.
Artykuł autorstwa Pani Julii Szwałek – serdecznie dziękujemy!
Koło Naukowe PUT Rocketlab z Politechniki Poznańskiej wzięło udział w międzynarodowych zawodach inżynierii rakietowej – Spaceport America Cup 2023 i zwyciężyło w najbardziej zaawansowanej kategorii 30k SRAD Hybrid/Liquid. Gwarantem zwycięstwa była stworzona przez studentów rakieta hybrydowa HEXA 4, która nie tylko wzniosła się na wysokość niespełna 9 km, ale także bez uszczerbku powróciła na ziemię.Zawody rozpoczęły się 19 czerwca 2023 r. w miejscowości Las Cruces w stanie Nowy Meksyk. Wzięło w nich udział 158 drużyn z 24 krajów, a wśród nich zespół PUT Rocketlab z Politechniki Poznańskiej. Ich rakieta HEXA 4 opuściła wyrzutnię o godz. 20:09 czasu polskiego, następnie już po niespełna 7 sekundach osiągnęła prędkość maksymalną równą 483 m/s, czyli ponad 1700 km/h, a za sprawą autorskiego silnika Broomstick 2+ przeciążenie startowe wyniosło 11 G.

Warunki pogodowe podczas startu nie były sprzyjające. Ze względu na wysoką prędkość wiatru, zbliżającą się do limitu określonego przez organizatorów zawodów, zespół z Politechniki Poznańskiej zdecydował o tankowaniu mniejszej ilości utleniacza, mimo to rakieta osiągnęła pułap prawie 8.5 km, tj. 27 808 ft. HEXA 4 została odzyskana na dwóch spadochronach, a po oględzinach sędziowskich uzyskała status „no damage” tzn. brak uszkodzeń.
To właśnie wysoki lot oraz bezpieczne lądowanie HEXY 4, a także gotowość do startu już pierwszego dnia zagwarantowały zespołowi PUT Rocketlab 1. miejsce w kategorii 30k SRAD Hybrid/Liquid oraz 8. miejsce w klasyfikacji generalnej. Warto zaznaczyć, że Koło Naukowe z Politechniki Poznańskiej oraz kanadyjski zespół Waterloo Rocketry jako pierwsze w historii Spaceport America Cup przekroczyły próg 1000 punktów dla rakiet
hybrydowych.
Udział w tak prestiżowych zawodach, dodatkowo na innym kontynencie wiąże się z wieloma wyzwaniami. Członkowie PUT Rocketlab podkreślają, że wszystkie systemy należy projektować tak, by działały bezawaryjnie również w innych warunkach niż te, w których są zazwyczaj testowane. Wspominają, że udział w Spaceport America Cup jest także ogromnym wyzwaniem logistycznym.
Poznańskie Koło Naukowe realizuje również inne, równie zaawansowane projekty, takie jak turbopompa lub rakieta z aktywną kontrolą trajektorii. Aktualnie ich głównym celem na drugą połowę tego roku jest udział w zawodach European Rocketry Challenge w Portugalii. Członkowie PUT Rocketlab podkreślają, że ich sukcesy nie byłyby tak spektakularne, gdyby nie wsparcie sponsorów, dlatego wszystkich zainteresowanych
nawiązaniem współpracy zapraszają do kontaktu przez media społecznościowe.
WWW: https://rocketlab.put.poznan.pl/
LINKEDIN: https://www.linkedin.com/company/putrocketlab
FB: https://www.facebook.com/putrocketlab/
IG: https://www.instagram.com/putrocketlab/
YT: https://www.youtube.com/channel/UCiLXmqclKE-jQlW0mJNh0mg
(PUT)