Pierwszy komercyjny lot Virgin Galactic – Galactic 01

5

Po latach opóźnień – pierwszy lot komercyjny rakietoplanu SpaceShipTwo.

Firma Virgin Galactic wykonała pierwszy komercyjny lot rakietoplanu SpaceShipTwo. Oznaczenie tego lotu to “Galactic 01”. To początek komercyjnych działań, opóźnionych o wiele wiele lat.

Do lotu o oznaczeniu “Galactic 01” doszło 29 czerwca 2023 za pomocą samolotu-nosiciela WhiteKnightTwo (WK2) i rakietoplanu SpaceShipTwo (SS2). W tym locie wykorzystano pojazd SS2 nazwany VSS Unity. Zrzucenie rakietoplanu SS2 nastąpiło 29 czerwca o 17:28 CEST. Misja została wykonana ze SpacePort America.

Załogę lotu Galactic 01 stanowili:

  • Michael Masucci, USA, pilot Virgin Galactic
  • Nicola Pecile, USA, pilotka Virgin Galactic
  • Walter Villadei, Włochy, pilot włoskich sił lotniczych
  • Pantaleone Carlucci, Włochy, pilot włoskich sił lotniczych
  • Angelo Landolfi, Włochy, pilot włoskich sił lotniczych
  • Colin Bennett, Wielka Brytania
Zapis lotu Galactic 01 / Credits – Virgin Galactic

Misja Galactic 01 przebiegła prawidłowo i zakończyła się lądowaniem na pasie w SpacePort America.

Wiele lat opóźnień

Pierwsza misja komercyjna Virgin Galactic nastąpiła wiele wiele lat późnień niż to wielokrotnie wcześniej zapowiadano lub prognozowano. Pojazd SpaceShipTwo bazuje na SpaceShipOne – pierwszym prywatnym rakietoplanie, który w 2004 roku przekroczył granicę kosmosu. W połowie dekady “lat zerowych” wydawało się, że budowa i testy SS2 zajmą kilka lat. Wówczas wydawało się, że na początku lat dziesiątych XXI wieku Virgin Galactic będzie oferować regularne i częste loty suborbitalne z płacącymi pasażerami.

Tak się jednak nie stało. Dlaczego? Budowa i testy SS2 trwały znacznie dłużej. Do 2014 roku Virgin Galactic testowała rakietoplan VSS Enterprise, pierwszy egzemplarz SpaceShipTwo. Ten pojazd został utracony podczas katastrofy w dniu 31 października 2014. Wówczas zginął jeden z pilotów rakietoplanu. W wyniku śledztwa NTSB (National Transport Safety Board, Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu) ustalono, że do katastrofy doszło w wyniku błędu ludzkiego, z powodu zbyt szybkiego uwolnienia powierzchni nośnych rakietoplanu, co doprowadziło do zmiany charakterystyki aerodynamicznej pojazdu. Choć VSS Unity ma wprowadzonych kilka usprawnień konstrukcyjnych, wciąż pojawiają się pytania czy SpaceShipTwo jest bezpieczny. Jest także dużo komentarzy, które sugerują, że rakietoplany SS2 to zaułek technologiczny.

Wejście do komercyjnej służby pojazdów SS2 (w tym VSS Imagine, już z linii SpaceShipThree, SS3) blisko dwadzieścia lat po lotach SpaceShipOne trudno uznać za sukces. Choć firma Virgin Galactic informuje, że ich flota będzie w stanie wykonywać nawet kilkaset lotów rocznie, trudno się spodziewać, aby aż z takim zainteresowaniem spotkały się tego typy lotów – szczególnie, że pułap nie sięga “upragnionych” 100 km. Co więcej – od kilku lat (z małą przerwą) funkcjonuje prostsza konkurencja – rakieta New Shepard firmy Blue Origin.

Co ciekawe – nie pojawiła się w międzyczasie żadna poważna konkurencja (poza wspomnianym pojazdem New Shepard), co sugeruje, że zainteresowanie lotami suborbitalnymi jest dość niewielkie. Może ma to związek z znacznie łatwiejszym dostępem do orbity, dzięki firmie SpaceX i spółkami takimi jak Axiom Space?

Lot Galactic 01 jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, VG)

5 komentarzy

  1. Przy okazji zwiększenia składki do ESA pojawia się pytanie:

    Czy nie jest to szycie złotych spadochronów przez personel POLSA, MR i żołnierzy na czasy popisowskie, w firmach które dostaną dofinansowanie z ESA, w samej ESA (tzw. secondment)?

    Jest to pytanie bardzo zasadne zwłaszcza gdy:
    1. Budowa satelitów w Polsce skończyło się kupnem dwóch od Airbusa za 2 mld
    2. Konstelacja z Agencji Uzbrojenia tez mierzona na Airbusa + CREOTECH
    3. Wcześniej PIAST na CREOTECH widać z tego jakiś WZÓR i warto obserwować dalsze przepływy ludzi, których osiągnięcia to tylko rozdawanie pieniędzy …

  2. Warto zwrócić uwagę:

    Walter Villadei, Włochy, pilot włoskich sił lotniczych
    Pantaleone Carlucci, Włochy, pilot włoskich sił lotniczych
    Angelo Landolfi, Włochy, pilot włoskich sił lotniczych

    A w polskiej armii kosmosem zajmują się geodeci – no cóż co kraj/Prezes/Minister Obrony to obyczaj.

    Tak trzymać Panowie i Panie, w Moskwie już na Was czekają na medale …

    • Tylko jedno jest ciekawe… dlaczego na kosmonauci wywodzą się głównie z pilotów bojowych, wśród których faworyzuje się agresywene dowożenie targetu, nawet kosztem przestrzegania procedur bezpieczeństwa.

      • Uj,

        Właśnie wyrzuciłeś do kosza naszych pilotów F16 oraz przyszłych F35, nieładnie:( zwłaszcza ze piszesz nieprawdę. Nie dość ze nie było takich przypadków, to wychodzą znakomicie w ćwiczeniach oraz znajdują prace w liniach komercyjnych, którymi latasz … Ponadto chciałem się dowiedzieć gdzie wśród F16 było łamanie procedur i tego akceptacja?

        Nie ma właściwie żadnego dowodu na co mówisz, wręcz odwrotnie, ostatnie katastrofy, to praktycznie albo usterki techniczne lub wymuszanie zachowań w lotnictwie transportowym przez polityków …

        • (…)Ponadto chciałem się dowiedzieć gdzie wśród F16 było łamanie procedur i tego akceptacja?(…)
          Jak przyjdzie co do czego to masz zbombardować i nie ma, że święcą się jakieś kontrolki, cel obstawiony obroną przeciwlotniczą itp.

          A i na potrolach na granicy z Rosją to czasami żadne procedury na nic się nie zdadzą jak druga strona uparła się grać w cykora.