Spacer EVA-66

1

Pierwszego lipca 2020 odbył się spacer kosmiczny z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W przestrzeń kosmiczną wyszli Robert Behnken i Christopher Cassidy.

Spacer EVA-66 rozpoczął się 1 lipca o godzinie 13:13 CEST . W spacerze EVA-66 uczestniczyli Robert Behnken (SpX-DM2) i Christopher Cassidy (MS-16). Dla obu astronautów był to ósmy spacer kosmiczny w ich karierach. Celem EVA-66 była druga część pracy nad wymianą akumulatorów, zainstalowanych na elemencie S6 kratownicy Stacji. Nowe akumulatory zostały dostarczone przez japoński statek HTV-9 w maju tego roku. Poprzednie akumulatory, jeszcze technologii Ni-H2, przekroczyły już ilość cykli ładowań i rozładowań. Nowe akumulatory, litowo-jonowe, będą w stanie funkcjonować przynajmniej przez dekadę, czyli prawdopodobnie nie będzie potrzeby ich wymiany przed końcem służby Stacji.

W trakcie EVA-66, podczas prac nad jednym z dodatkowych zadań pojawiły się problemy z usunięciem jednego z panelu łącznikowego. Ten panel został zainstalowany jeszcze na Ziemi przed startem tego komponentu na orbitę. Astronauci próbowali kilku różnych metod usunięcia, w tym użycia narzędzia podobnego do łomu. Niestety, astronautom nie udało się usunąć tego komponentu.

Zapis EVA-66 / Credits – NASA

Spacer EVA-66 zakończył się po 6 godzinach i 1 minucie. Następny spacer, o oznaczeniu EVA-67, powinien nastąpić 16 lipca. W tym spacerze udział wezmą także Robert Behnken i Christopher Cassidy. Przed końcem misji SpX-DM2 powinien odbyć się jeszcze spacer EVA-68, prawdopodobnie około 20 lipca.

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także porównanie pojazdów Dragon 2 i promu kosmicznego.

(NASA)

Jeden komentarz

  1. Dokładnie to spacer EVA-66 odbyli Cassidy (EV1) i Behnken (EV2), to samo podczas EVA-65.