SpX-DM2 prawdopodobnie do sierpnia

1

NASA przewiduje, że misja SpX-DM2 będzie trwać do sierpnia.

Trzydziestego maja 2020 roku o godzinie 21:22 CEST rozpoczęła się pierwsza załogowa misja pojazdu Dragon 2 (Crew Dragon lub Dragon Crew). Oznaczenie tej misji to SpX-DM2. W misji biorą udział astronauci NASA Robert Behnken oraz Douglas Hurley. Dziewiętnaście godzin po starcie Dragon 2 dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Astronauci misji SpX-DM2 wkraczają (“wlatują”) na pokład ISS / Credits – NASA Video

Jak długo Robert Behnken i Douglas Hurley pozostaną na ISS? Przed startem misji NASA przedstawiała długość tej wyprawy w zakresie od kilkunastu dni aż do około 115 dni. Ponieważ jest to misja testowa, w którym testowany jest także sprzęt kapsuły, jej oprogramowanie oraz procedury, poszczególne elementy całego lotu są bacznie monitorowane. Niemniej jednak już przed 10 czerwca NASA ustaliła, że misja SpX-DM2 zakończy się prawdopodobnie w sierpniu. Wcześniejsze zakończenie misji może nastąpić jedynie w przypadku ryzyka awarii ważnych elementów kapsuły Dragon 2 lub też prognozy złej pogody dla wodowania pojazdu.

Dłuższy pobyt astronautów misji SpX-DM2 jest ważny z perspektywy funkcjonowania Stacji. Na przełomie czerwca i lipca planowane są spacery kosmiczne, w których weźmie udział Robert Behnken. NASA ma oficjalnie podać daty tych spacerów 24 czerwca, ale nieoficjalnie podaje się daty 26 czerwca i 1 lipca jako terminy dwóch spacerów kosmicznych. Kolejne spacery mogą nastąpić w lipcu.

Wiadomo natomiast, że misja SpX-DM2 zakończy się na przynajmniej kilkanaście dni przed pierwszym regularnym lotem (oznaczenie USCV-1). Czas pomiędzy tymi misjami zostanie przeznaczony na ocenę funkcjonowania sprzętu, wprowadzenie ewentualnych poprawek w software czy procedurach oraz dodatkowy trening astronautów misji USCV-1. W przypadku potrzeby wprowadzenia modyfikacji sprzętu kapsuły Dragon 2 prawdopodobnie dojdzie do opóźnienia startu USCV-1.

Warto tu dodać, że NASA zmodyfikowała kontrakt z firmą SpaceX, dotyczący załogowych misji kapsuł Dragon 2. Począwszy od drugiej regularnej misji (USCV-2) SpaceX będzie mógł korzystać z wcześniej użytych pierwszych stopni Falcona 9.

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także porównanie pojazdów Dragon 2 i promu kosmicznego.

Wywiad z załogą misji SpX-DM2 – 8 czerwca 2020 / Credits- NASA Video

(NASA TV, Tw, PFA)

Jeden komentarz