SpX-DM2: Dragon dotarł do ISS

2

Dziewiętnaście godzin po starcie kapsuła Dragon 2 z dwoma astronautami dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Pierwsza misja załogowa kapsuły Dragon 2 (Crew Dragon) nosi oznaczenie SpX-DM2. Jej start nastąpił 30 maja 2020 o godzinie 21:22 CEST z wyrzutni LC-39A na Florydzie. Był to pierwszy amerykański lot załogowy od lipca 2011 roku, od czasu misji STS-135.

W wyprawie SpX-DM2 bierze udział Robert Behnken oraz Douglas Hurley. Celem tej misji jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Dotarcie do ISS zaplanowano na około 19 godzin od startu.

31 maja około 00:30 CEST astronauci wykonali krótki przekaz z pokładu kapsuły. Astronauci nazwali kapsułę “Endeavour”, co także nawiązuje do promu kosmicznego o tej samej nazwie. Pierwszy dzień misji SpX-DM2 zakończył się 31 maja około 3:00 CEST.

Krótki przekaz z pokładu kapsuły Dragon 2 – misja SpX-DM2 (31.05.2020) / Credits -NASA TV, SpaceX

Osiem godzin później, po okresie snu astronautów, rozpoczął się drugi dzień misji (FD2). Astronauci zostali obudzeni piosenką zespołu Black Sabbath (“Planet Caravan”). Chwilę później został wykonany piąty i ostatni manewr orbitalny kapsuły Dragon 2.

Dragon w pobliżu ISS - test systemów orientacji pojazdu / Credits - NASA TV, SpaceX
Dragon w pobliżu ISS – test systemów orientacji pojazdu / Credits – NASA TV, SpaceX

Cumowanie do ISS nastąpiło o godzinie 16:16 CEST. Cumowanie przebiegło nieco szybciej niż względem planu. Nie zanotowano żadnych problemów podczas zbliżania oraz cumowania do Stacji. Sekwencja łączenia z ISS zajęła 14 minut i zakończyła się sukcesem. Przez kolejne prawie 3 godziny trwało otwieranie włazów, wyrównywanie ciśnienia, badanie składu atmosferycznego w nowo otwartych przestrzeniach i wreszcie – tuż po godzinie 19:00 CEST – nastąpiło otwarcie ostatniego włazu.

Cumowanie Dragona 2 do ISS – misja SpX-DM2 / Credits – NASA Video

Rozpoczął się pobyt astronautów na pokładzie ISS. Jak długo potrwa ten pobyt? NASA przewiduje, że SpX-DM2 będzie trwać minimum 30 dni, a maksimum około 110-120 dni. NASA planuje początek następnej, pierwszej regularnej wyprawy załogowej Dragona 2 na ISS na 30 sierpnia – oznacza to, że misja SpX-DM2 zakończy się przynajmniej na kilkanaście dni przed tym terminem. NASA postanowi później kiedy zakończy się misja SpX-DM2 – jest to zależne od stanu kapsuły

Pobyt astronautów misji SpX-DM2 na Stacji jest ważny dla funkcjonowania ISS. Od 17 kwietnia 2020 załoga ISS była zredukowana zaledwie do trzech osób, co ograniczyło możliwości wykonywania prac naukowych jak również spacerów kosmicznych. Astronauci Chris Cassidy (który dotarł na ISS na pokładzie Sojuza MS-16) oraz Robert Behnken z misji SpX-DM2 mogą wykonać nawet pięć spacerów kosmicznych. Celem tych spacerów jest dokończenie instalacji platformy Bartholomeo na module Columbus oraz dalsza wymiana zestawów akumulatorów na nowe (dostarczone przez HTV-9).

Polecamy wątek na Polskim Forum Astronautycznym dotyczący misji SpX-DM2.

Prace na pokładzie ISS są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA, PFA)

2 komentarze

  1. Ciekawy artykuł! Ponieważ Bartolomeo jest ważny dla krótkofalowców to dlatego ten temat szczególnie obserwuję. Dodam, aby nie było wątpliwości, że “Bartholomeo” było zainstalowane 2 kwietnia 2020 przez zdalnie sterowane ramię na zewnątrz stacji kosmicznej, czyli dużo wcześniej niż HTV-9 dostarczył inne zasoby na stację (to tak dla wyjaśnienia przypadkowym i czytelnikom, żeby nie zrozumieli, że to HTV-9 dostarczył Bartolomeo w kosmos).

  2. “Załoga była zredukowana” – lecz taki jest chyba plan Ekspedycji 63 na ISS – która zakłada, że w czasie jej trwania będzie to pierwsza dziesięcioosobowa ekspedycja ISS? Wcześniej zdarzało się, że na stacji było dużo osób, bo poza członkami ekspedycji ISS, pojawiali się dodatkowo ludzie w ramach misji STS, lecz Ci byli tylko “gościnnie” by wykonać swoje zadania i wrócić na Ziemię. A może mylę się….