Nieudany debiut KZ-11

1

Dziesiątego lipca doszło do nieudanego pierwszego startu rakiety KZ-11. Niektóre źródła sugerują eksplozję trzeciego stopnia tej rakiety.

Rakieta KZ-11 to część rodziny chińskich rakiet KZ (Kuaizhou), z której dotychczas wystartowały najmniejsze rakiety KZ-1 i KZ-1A. KZ-11 jest nieco większą konstrukcją, zdolną do wynoszenia około 1500 kg na niską orbitę okołoziemską. Prace nad KZ-11 rozpoczęły się w 2015 roku. Rakiety rodziny KZ są oferowane przez chińską spółkę ExPace, w której udziały ma chińska rządowa spółka CASIC.

Do pierwszego startu KZ-11 doszło 10 lipca 2020 o godzinie 06:17 CEST. Start odbył się z kosmodromu Jiuquan. W tym starcie na pokładzie rakiety znalazły się dwa satelity: Jilin-1 HR-02E oraz CentiSpace-1 S2.

Pierwszy lot KZ-11 zakończył się niepowodzeniem. Z dostępnych źródeł wynika, że zawiódł trzeci stopień rakiety. Co ciekawe, niektóre źródła sugerują nawet eksplozję trzeciego stopnia.

Pierwszy start KZ-11 / Credits – CCTV

Był to już szósty nieudany start rakiety orbitalnej w 2020 roku. Łącznie z tym startem dotychczas zawodziły trzy razy chińskie rakiety, raz konstrukcja amerykańska, raz konstrukcja nowozelandzko-amerykańska i raz rakieta irańska.

Starty rakiet są komentowane w dziale na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NSF, LK)

Jeden komentarz