Nieudany start CZ-3B z Palapa-N1

1

Dziewiątego kwietnia nastąpił nieudany start chińskiej rakiety CZ-3B. W wyniku awarii rakiety nośnej utracono indonezyjskiego satelitę telekomunikacyjnego Palapa-N1.

Do startu rakiety CZ-3B doszło 9 kwietnia o godzinie 13:46 CEST. Start nastąpił z kosmodromu Xichang. Na pokładzie rakiety znalazł się indonezyjski satelita telekomunikacyjny Palapa-N1.

Nieco ponad godzinę po starcie oficjalnie poinformowano, że ten start zakończył się niepowodzeniem. W trakcie lotu rakiety zawiódł trzeci stopień rakiety CZ-3B – pracował zbyt krótko. W wyniku nieprawidłowej pracy górnego stopnia nie udało się osiągnąć wystarczającej prędkości do wejścia na orbitę. Satelita spłonął nad zachodnim Pacyfikiem.

https://www.youtube.com/watch?v=UWxlJT__c3I
Płonący w atmosferze satelita Palapa-N1 oraz górny stopień CZ-3B / Credits – 30 Detik

Satelita Palapa-N1 miał masę startową 5500 kg. Satelita bazował na chińskiej platformie DFH-4. Palapa-N1 miał rozpocząć działanie na orbicie geostacjonarnej (GEO) w czerwcu 2020, poszerzając tym samym możliwości telekomunikacyjne Indonezji.

Jest to trzeci nieudany start rakiety orbitalnej w 2020 roku. Pierwszym nieudanym startem był lot/eksplozja irańskiej rakiety Simorgh na początku lutego 2020. Drugim nieudanym startem był lot chińskiej rakiety CZ-7A (16 marca 2020). Co ciekawe, w locie CZ-7A zawiódł trzeci stopień, który jest taki sam jak w CZ-3B. Oznacza to, że w tym roku ten sam stopień zawiódł już po raz drugi.

(PFA, LK)

Jeden komentarz