Pechowa 13 Electrona

1

W sobotę 4 lipca 2020 doszło do nieudanego startu rakiety Electron. Był to pierwszy nieudany start tej rakiety od 2017 roku.

Do startu rakiety Electron doszło 4 lipca 2020 o godzinie 23:19 CEST. Start odbył się z wyrzutni Onenui w Nowej Zelandii. Na pokładzie tej rakiety znalazło się siedem satelitów dla różnych operatorów. Był to trzynasty start Electrona od wprowadzenia tej rakiety do użytku. Tej start otrzymał nazwę “Pics or it didn’t happen” z uwagi na obecność satelitów obserwacji Ziemi na pokładzie tej rakiety.

Lot zakończył się niepowodzeniem. W trakcie pracy drugiego stopnia, około 4 minuty od startu, doszło do awarii. W piątej minucie i 41 sekundzie lotu częściowo urwał się kontakt z rakietą. Co ciekawe, od momentu awarii przez pewien czas reprezentanci spółki Rocket Lab informowali o poprawnych parametrów lotu. Pod koniec transmisji z rakiety można było zobaczyć, że prędkość rakiety zaczęła spadać, po czym rakieta zaczęła obniżać swoją wysokość.

Zapis trzynastego startu rakiety Electron / Credits – Rocket Lab

Był to drugi nieudany lot rakiety Electron. Pierwszy – i dotychczas jedyny – nieudany start Electrona wydarzył się 25 maja 2017 roku. Tamten start był pierwszym lotem tej rakiety i był testem całej konstrukcji.

Był to piąty nieudany start rakiety nośnej w 2020 roku. Polecamy dział dotyczący startów rakiet na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także wątek dotyczący firmy Rocket Lab na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, RL)

Jeden komentarz

  1. to niewielkie ładunki
    ale czy dało by się użyć tego do militarnych celów kinetycznych?
    Powiedzmy betonowy klocek z rdzeniem metalowym, pokryty jakimś szkliwem. Jaką energię miałby taki ładunek (coś ćwierć tony) zrzucony bezpośrednio na miasto? Kiedyś były takie strony z przelicznikami, ale nie umiem policzyć jaka ma energię bez prędkości.

    Może warto by i Polska zajeła się w końcu takimi rzeczami. Bo czasy sa niebezpieczne a od niebezpuiecznego kraju, który zagraża Polsce dzieli nas odległość tylko jednego kraju po drodze.