Czarna dziura w układzie HR 6819

0

Zaledwie tysiąc sto lat świetlnych od Układu Słonecznego w układzie HR 6819 znajduje się czarna dziura. Jest to najbliższa znana czarna dziura.

Szóstego maja Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) poinformowało o detekcji czarnej dziury w układzie HR 6819. Dotychczas w tym układzie znano dwie gwiazdy. Precyzyjne pomiary ruchu tych składników wykazały, że w układzie HR 6819 znajduje się trzeci, niewidoczny z Ziemi, obiekt. Obserwacje wykonane przy użyciu spektrografu zainstalowanego na 2,2 metrowym teleskopie MPG/ESO znajdującym się w La Silla w Chile, wykazały, że jedna z gwiazd krąży wokół niewidocznego obiektu z czasem 40 dni. Wyliczenia wykazały, że ten niewidoczny obiekt ma masę 4 mas Słońca – musi to zatem być czarna dziura.

Wizualizacja układu HR 6819 / Credits – European Southern Observatory (ESO)

Jest to najbliższa nam znana czarna dziura. Układ HR 6819 znajduje się w odległości około 1100 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Stosunkowo blisko znajduje się inny układ potrójny, w którym jednym ze składników jest prawdopodobnie czarna dziura – układ LB-1. Ten układ potrójny znajduje się około 7000 lat świetlnych od Układu Słonecznego.

HR 6819 (inaczej QV Telescopii) można znaleźć na południowym niebie, w gwiazdozbiorze Teleskopu. Z Ziemi jasność tego układu wynosi ok +5,4 magnitudo – pod ciemnym niebem ten układ można zobaczyć gołym okiem jako słabo świecącą gwiazdę.

Czy bliżej nas mogą się znajdować inne czarne dziury? Jest to możliwe, szczególnie w przypadku “samotnych” czarnych dziur. Tego typu obiekty mogą być bardzo trudne do detekcji. Astronomowie uważają, że w naszej Galaktyce skrywa się nawet milion czarnych dziur.

(ESO)

Comments are closed.