Nieudany debiut Virgin Orbit

0

Dwudziestego piątego maja doszło do pierwszego startu rakiety LauncherOne spod zmodyfikowanego samolotu Boeing 747. Niestety, lot zakończył się niepowodzeniem.

Firma Virgin Orbit (VO) od kilku lat pracuje nad małą rakietą nośną, wynoszoną za pomocą zmodyfikowanego samolotu Boeing 747. Nasza pierwsza wzmianka o Virgin Orbit pochodzi z początku marca 2017 – wówczas VO wydzielono od innej spółki koncernu Virgin – Virgin Galactic. Rakieta nośna VO nosi nazwę LauncherOne i jej zdolność do wynoszenia satelitów to około 200 kg na orbitę polarną.

Prace nad modyfikacjami samolotu Boeing 747 (o nazwie Cosmic Girl) oraz rakiety LauncherOne doświadczyły pewnych opóźnień i dopiero w 2020 roku firma była gotowa do pierwszego lotu. Ostatni test całego systemu (bez oddzielenia rakiety) wykonano 12 kwietnia 2020. Pierwszy lot z odpaleniem LauncherOne zaplanowano na 24 maja, jednak start przeniesiono na kolejny dzień.

Dwudziestego piątego maja doszło do pierwszej próby startu rakiety LauncherOne. W tym celu samolot Cosmic Girl wystartował z lotniska Mojave w Kalifornii i skierował się nad Pacyfik. Około godziny 21:50 CEST nastąpiło zwolnienie rakiety (na wysokości około 12 km). Chwilę później firma VO poinformowała, że lot został zakończony (ang. “terminated”) krótko po starcie.

Samolot Cosmic Girl powraca na lotnisko po nieudanym starcie LauncherOne - 25.05.2020 / Credits - Flightradar24
Samolot Cosmic Girl powraca na lotnisko po nieudanym starcie LauncherOne – 25.05.2020 / Credits – Flightradar24

Mniej więcej godzinę po starcie firma VO poinformowała, że pierwszy stopień LauncherOne załączył się prawidłowo i osiągnął “stabilność” (pracy). Następnie, doszło do “anomalii” – firma VO poinformowała, że stało się to w początkowej fazie lotu pod napędem. Uzyskano dużo danych, które będą częścią analizy. Około 2 w nocy (czas CEST) VO opublikował zdjęcie, na którym widać odpaloną rakietę LauncherOne.

Nieudany debiut LauncherOne - 25.05.2020 / Credits - Virgin Orbit
Nieudany debiut LauncherOne – 25.05.2020 / Credits – Virgin Orbit

Prawdopodobnie w ciągu kilku miesięcy dojdzie do kolejnej próby startu rakiety LauncherOne. W międzyczasie firma VO wykona serię testów i być może modyfikacji rakiety LauncherOne.

(VO, PFA, F24, NSF)

Comments are closed.