SpX-DM2 – końcowe przygotowania do startu

0

Trwają ostatnie przygotowania do misji załogowej SpX-DM2. Start zaplanowano na 27 maja na godzinę 22:33 CEST.

Pierwsza misja załogowa pojazdu Dragon 2 nosi oznaczenie SpX-DM2. Start misji SpX-DM2 zaplanowano na 27 maja na godzinę 22:33 CEST. Start odbędzie się z wyrzutni LC-39A, z wykorzystaniem rakiety Falcon 9. Załoga misji SpX-DM2 przebywa od 13 maja w kwarantannie. 20 maja astronauci Robert Behnken oraz Douglas Hurley przybyli na Florydę.

FRR i LRR dla SpX-DM2

Dwudziestego drugiego maja zakończył się przegląd Flight Readiness Review (FRR) do misji SpX-DM2. Ten przegląd ma krytyczne znaczenie dla dalszych przygotowań do startu. Przegląd zakończył się sukcesem. Tego samego dnia przeprowadzono także test statyczny rakiety Falcon 9. Dzień później odbył się udany “suchy test” procedur startowych – astronauci udali się na wyrzutnię LC-39A, a następnie weszli do kapsuły. Test został zakończony przed momentem tankowania rakiety Falcon 9.

Ostatnia próba przed startem misji SpX-DM2 / Credits – NASA

Następnie, 25 maja odbył się przegląd Launch Readiness Review (LRR). Ten przegląd podsumował przygotowania do startu oraz skupił się na prognozie pogody. Przegląd LRR także zakończył się sukcesem – rakieta, załoga oraz kapsuła Dragon 2 są gotowe do startu. Tego samego dnia zakończono końcowe

Co ciekawe, podstawowym miejscem (nominalnego) wodowania dla misji SpX-DM2 jest północny Atlantyk. To miejsce wodowania jest bliższe Kennedy Space Center (KSC), co oznacza szybszą obsługę astronautów oraz kapsuły po zakończeniu misji.

Kapryśna pogoda na Florydzie

Największym problemem jest obecnie pogoda. Przez ostatnie dni przewidywano zaledwie 40% szans na odpowiednie warunki pogodowe na moment startu. 25 maja prognoza jest nieco lepsza – około 60% szans na start. Częściowo odpowiedzialny za to jest ośrodek burzowy, który wg amerykańskiego National Hurricane Center (NHC) ma pewne “szanse” na przekształcenie się w niżowy tropikalny ośrodek burzowy. Nastąpi to jednak z dala od lądu, bardziej na północy wschód od Florydy. Może jednak to wpłynąć na regiony awaryjnego wodowania Dragona 2 z astronautami w przypadku wystąpienia problemów podczas startu. Ostatnia decyzja w kwestii pogody ma nastąpić na około 45 minut przed momentem startu.

Plany na 26 i 27 maja 2020

Jakie są kolejne działania na 26 i 27 maja? Dwudziestego szóstego maja załoga misji SpX-DM2 odbędzie serię rozmów technicznych dotyczących przebiegu misji – zarówno pierwszych etapów lotu jak i dłuższego pobytu na ISS. Warto tu dodać, że nadal nie wiadomo jak długo będzie trwać misja SpX-DM2 – minimalny czas trwania to około miesiąca zaś maksymalny – około 120 dni. Dłuższy pobyt astronautów misji SpX-DM2 na ISS ma duże znaczenie, gdyż planowana jest m.in. seria spacerów kosmicznych.

W dniu startu astronauci wstaną około godziny 15:00 CEST, po czym zjedzą śniadanie, przejdą serię testów medycznych oraz otrzymają informacje na temat startu. Założenie skafandrów kosmicznych ma nastąpić około 18:30 CEST. Dotarcie na wyrzutnie startową nastąpi około 19:00-19:30 CEST. Końcowe odliczanie do startu ma nastąpić na 45 minut przed startem, po czym rozpocznie się tankowanie rakiety Falcon 9.

Co ciekawe, 27 maja poznamy nazwę, jaką astronauci misji SpX-DM2 nadali kapsule Dragon 2.

W przypadku odwołania startu dwa kolejne okienka startowe to 30 i 31 maja 2020.

Start misji SpX-DM2 zaplanowano na 27 maja na godzinę 22:33 CEST. NASA TV będzie transmitować start od około godziny 18:15 CEST.

Polecamy wątek na Polskim Forum Astronautycznym dotyczący misji SpX-DM2.

(NASA)

Comments are closed.