Jak sobie radzą kosmiczne spółki na giełdach?

0

Przegląd spółek na światowych giełdach, w tym i w Polsce!

Kilkadziesiąt spółek branży kosmicznej jest notowanych na różnych giełdach. W tym artykule przyjrzymy się kilku z nich, z perspektywy początku 2023 roku.

Temat spółek notowanych na różnych giełdach jest czasem poruszany na łamach serwisu Kosmonauta.net. W 2022 roku omawialiśmy m.in. spółki grupy Virgin czy też spółkę Astra. Ogólnie 2022 rok był dla większości spółek kosmicznych notowanych na giełdach bardzo nieudany – poza kilkoma wyjątkami. Początek 2023 roku większych zmian nie przyniósł, choć warto tutaj jako wyjątek wymienić polską spółkę Creotech Instruments.

Upadek SPACów w cieniu wzrostów innych

W ostatnich latach obserwowaliśmy duże zainteresowanie spółek kosmicznych wejściem na amerykańską giełdę technologiczną NASDAQ. Wejście następuje za pomocą przejęcia “specjalnej spółki” gotowej do takiego przejęcia za pomocą tzw. SPAC (special purpose acquisition company). Zwykle początkową ceną w momencie debiutu “nowej spółki” jest 10 USD.

Poza wyjątkami, bardzo szybko ceny akcji kosmicznych spółek na giełdzie NASDAQ zaczęły spadać. Jak wygląda obecnie sytuacja? Oto lista najbardziej znanych spółek kosmicznych z giełdy NASDAQ. Notowania akcji pochodzą ze strony Stooq.pl.

  • Virgin Orbit zaliczył w dwa lata spadek z wartości około 10 USD do około 1,6 USD.
Notowania Virgin Orbit od 2021 roku / Credits – Stooq.pl
  • Spółka Virgin Galactic jeszcze w połowie 2021 roku notowała spektakularne wzrosty, po czym rozpoczął się wielomiesięczny okres spadków – aż do początku 2023 roku. Minimalna cena akcji wyniosła 3,25 USD. W lutym 2023 akcje Virgin Galactic są w zakresie od 5 do 6,5 USD.
Notowania Virgin Galactic od 2020 roku / Credits – Stooq.pl
Notowania Astra Space od 2020 roku/ Credits – Stooq.pl
  • Pozytywnie wyróżnia się Maxar Technologies, który dostarcza danych obserwacji Ziemi (EO). Po poważnych spadkach z przełomu 2018 i 2019 roku spółce udało się powrócić z cenami akcji do poziomu zbliżonego do czasów sprzed spadków.
Notowania Maxar Technologies od końca 2013 roku / Credits – Stooq.pl
  • Dramatyczny spadek cen akcji zaliczyła spółka Spire Global, dostarczająca danych meteorologicznych za pomocą floty małych satelitów mierzących zniekształcenia sygnału GNSS. Aktualnie ceny akcji Spire Global oscylują w pobliżu 1 USD.
Notowania Spire Global od 2021 roku / Credits – Stooq.pl
  • Z kolei przedstawiciel “Old Space”, jak również sektora wojskowego – spółka Northrop Grumman (producent m.in. pojazdu Cygnus) w ciągu 10 lat zanotowała spektakularny wzrost. W tym przypadku przede wszystkim stałe zamówienia z sektora wojskowego pozwalają na rozwój tej korporacji.
Notowania Northrop Grumman od 2013 roku / Credits – Stooq.pl
  • Planet, operator dużej floty satelitów EO, od momentu wejścia na giełdę stracił około połowę ceny za akcję.W lutym 2023 ceny udziałów Planet oscylują około 5 USD.

Co jest powodem tak mocnych spadków? Z jednej strony z pewnością bardziej skomplikowana sytuacja geopolityczna mogła być jedną z odpowiedzi. Jest także możliwe, że inwestorzy nie widzą możliwości rozwoju w konkretnej branży sektora kosmicznego. Dla rakiet jest to szczególny przypadek: konkurencja ze strony SpaceX (w tym nowe praktyki cenowe tej firmy) to duży kłopot dla dostawców małych rakiet nośnych. W przypadku branży EO możliwe jest, że plany ekspansji spółek nie okazały się być aż tak “dynamiczne” jak to prezentowały prospekty emisyjne.

Warto tu zauważyć także, że wiele spółek kosmicznych pod koniec poprzedniej dekady za element strategii rozwoju uznawały wejście na giełdę NASDAQ. Wyraźne spadki cen zniechęciły niektóre z tych spółek do tego działania. Nie oznacza to, że proces wejścia poprzez SPAC został zakończony – 15 lutego 2023 na NASDAQ weszła spółka Intuitive Machines (skupiona na technologiach księżycowych).

Co więcej, często pojawiają się komentarze, czy wyliczona wartość poszczególnych spółek notowanych na amerykańskiej giełdzie nie jest wyolbrzymiona. Pod tym względem pod koniec 2022 roku krytykowano firmę Astra Space, która za sukces i udaną demonstrację technologii uznała nieudany start z 2021 roku, w którym rakieta poleciała “w bok”.

Wreszcie, czasem pojawiają się głosy, że nie jest możliwe prowadzenie globalnej działalności w branży kosmicznej na podstawie tylko jednego modelu biznesowego. Branża kosmiczna zawiera w sobie wiele barier – prawnych, wewnątrz państwowych czy też związanych z technikami wojskowymi.

Creotech na GPW

Jeden z najlepszych zwrotów z inwestycji latach 2021 – 2022 wśród spółek kosmicznych przyniósł… polski Creotech Instruments. Spółka oferowała swoje udziały w pierwszej ofercie publicznej po cenie 61 zł, zaś w drugiej ofercie – podczas przejścia z giełdy NewConnect na Giełdę Papierów Wartościowych (GPW) – po cenie 125 zł za akcję. Kto zaś zainwestował w Creotech jeszcze na NewConnect – z pewnością był na plusie.

Na początku lutego 2023 notowania Creotech Instruments wzrosły do 150 zł. Jest to zasługa m.in. ciekawych kontraktów, które spółka zdobyła w 2023 roku, także poza sektorem kosmicznym.

Notowania Creotech Instruments od 2021 roku / Credits – Stooq.pl

Czy w najbliższych miesiącach i latach można się spodziewać wejścia kolejnych polskich spółek kosmicznych na giełdę? Nieoficjalne doniesienia sugerują, że przynajmniej dwie lub trzy polskie spółki mają w planach wejście na giełdę w 2023 lub 2024 roku. Na przeszkodzie może stać sytuacja geopolityczna – Polska jest uznawana dla inwestorów z całego świata za rynek “wschodzący” i to jednocześnie tuż obok regionu poważnego konfliktu zbrojnego.

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

(Stooq.pl, K.)

Comments are closed.